18.01.2011 02:17 | Son Güncelleme:
DIŞ HABERLER SERVİSİ

‘Türkiye’de iyi Yahudi anti siyonist Yahudi’

Jerusalem Post’ta,Türkiye’deki Yahudilerle ilgili makalesi yayımlanan Rıfat Bali, birçok ailenin çocuklarına Davud yıldızı kolyelerini saklamalarını öğütlediğini söyledi

Araştırmacı Rıfat Bali’nin Türkiye’deki Yahudilerle ilgili bir makalesi dün Jerusalem Post gazetesinde geniş yer buldu. Türkiye’de yaşayan Yahudiler’in sayısının Cumhuriyet’in kuruluşunda 81 bin 872 olduğunu, bugün ise yalnızca 17 bin kişinin kaldığını söyleyen Bali “Bu çok da şaşırtıcı değil” dedi.
Türkiye’deki, Yahudiler’in kültürel, politik ve entelektüel yaşamda herhangi bir rolleri olmadığını söyleyen Bali “Yahudiler, 1946’dan 1941’e kadar Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görev aldılar ama sonra birden politik arenadan kayboldular. Sonraki yıllarda da ülkedeki İslamcı ve aşırı milliyetçilerin düşmanca söylemleri ile karşılaşmaya başladılar. İsrail devleti kurulunca Türklerle eşit görülmeyen, mutlu olmayan Yahudiler İsrail’e tam bir Yahudi gibi yaşamaya gittiler” yorumunu yaptı.
Türkiye’de Yahudilerin bugüne kadar çocuklarına hep dinlerini, geleneklerini ve siyonizmi öğreterek kimliklerini koruduğunu ancak bunun artık çok zorlaştığını belirten Bali, birçok ailenin çocuklarına Davud yıldızı kolyelerini saklamalarını, İsrail’le ilgili bir konu açıldığında bunu duymamazlıktan gelmelerini öğütlediğini söyledi.
Bugün Türkiye’de kalan Yahudi nüfusunun 17 bin olduğunu belirten gazete, dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de İslam’ın radikalleşmesi ile beraber antisemitizmin arttığını belirterek, 2003’te öldürülen Yahudi dişçi ile İstanbul’da gerçekleşen sinagog saldırılarını hatırlattı.
Gazete, “Sonraki yıllarda başka bir olay yaşanmayınca yetkililer ve medya da bu yaşananların aşırı İslamcılar ve yabancılar tarafından gerçekleştirildiğini öne sürdü” diyerek, bu durumdan şikâyet etti.

 

RIFAT BALİ KİMDİR?
Rıfat Bali, 2001 yılında Sorbonne Üniversitesi’ne bağlı Ecole Pratique des Hautes Etudes’den mezun oldu. 1996’dan bu yana, başta Yahudiler olmak üzere, gayrimüslim azınlıklar, antisemitizm, komplo teorileri, Türk toplumunun kültürel ve sosyal değişimi, dönmeler konularında araştırma ve yayın yapmakta... Bu konularda birçok kitabı var.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0