Dünya
16.04.2014 - 02:30 | Son Güncelleme: 16.04.2014-2:30

‘Türkiye sınırına da hendek kazılıyor’

Kuzey Irak Kürt Yönetimi’nin kaçak geçişleri engellemek için Rojava sınırına hendek kazması Kürtler arasındaki gerginliği artırdı. KCK, Barzani’nin partisini suçlarken sınırın Türkiye kesimine de hendek kazıldığı ileri sürüldü.

Sitene Ekle

NAMIK DURUKAN / Ankara

Kuzey Irak Kürt yönetiminin, kaçak geçişleri önlemek amacıyla Kürtlerin yaşadığı Suriye’nin Rojava bölgesi sınırına hendek kazmaya devam etmesi Kürtler arasındaki gerginliği artırdı. Kürt yönetimi, hendeğin terörist gruplar ile kaçak geçişlerin önünü kesmek amacıyla kazıldığını açıklarken, KCK uygulamadan Mesud Barzani’nin başkanı olduğu KDP’yi sorumlu tuttu. Hendek kazımının boyutlandığı, Türkiye’den de Rojava sınır hattına hendek kazılmaya başlandığı öne sürüldü.

‘Bir kişi öldü’ iddiası
Rojava’nın Kobane ve Afrin bölgesine ulaşan sınıra bazı noktalara hendek kazıldı. Kobane Kantonu yerleşim birimleri ile Şanlıurfa’nın Suruç ilçesi sınırında 3 metre genişlik, 3 metre yüksekliğinde ve 500 metre uzunluğunda hendek kazıldığı belirtildi. Kazma işleminin Afrin’e sınır Türk kesiminde devam ettiği öne sürüldü.
Kuzey Irak’tan Rojava sınır hattında ise hendek kazma çalışmasında sona doğru gelindi. Kuzey Irak Kürt yönetimi tarafından Rojava’nın Derik ilçesi sınır hattında kazılan hendeğin uzunluğu 17 kilometreye ulaştı. KCK ve PYD, bölgeyi abluka amacı taşıdığı gerekçesiyle hendek kazılmasına son verilmesi çağrısı yaparken, Rojava bölgesinden kalabalık gruplar sınır hattında hendek kazılmasını gösterilerle protesto ediyor. Zaman zaman Rojavalı protestocu grupların sınırı delmeye çalışması peşmergelerin sert müdahalesine neden oluyor. Dün ise Rojava’dan Irak’a geçmek isteyen bir kişinin peşmergeler tarafından silahla vurularak öldürüldüğü iddia edildi. Suriye’de yayın yapan Hawar Haber Ajansı’na göre, 32 yaşındaki Mevlud Nezir Heci Yunis, önceki gece Irak’a kaçak girmek isterken peşmergeler tarafından otomatik silahlarla vuruldu.

BDP: Asla kabul etmeyiz
KDP tarafından yapılan yazılı açıklamada, sınırda hendek kazılmasına yönelik projenin KDP’nin çalışması değil Kürdistan hükümetinin kararı olduğu belirtildi. Açıklamada, “Kürdistan bölgesi ve vatandaşlarının can güvenliği kırmızı çizgidir, saldırılara karşı korunmalıdır... Teröristlerin ve kaçakçıların, ellerini kollarını sallayarak Kürdistan’a zarar vermelerine neden izin verelim” denildi.
KCK ise sınır hattına KDP’nin isteği doğrultusunda hendek kazıldığını ileri sürerek, Kürtler arasındaki gerilime son verilmesi çağrısı yaptı. Diyarbakır’da BDP’li belediye başkanları, hendek kazılmasını kınarken Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ise “Kürt halkının arasına bu sınırları koyanların dışında, Kürt olanların bu sınırları koyması çok acı vericidir. Bunu asla kabul etmeyiz” dedi.


Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Hangi ilimizin Ege denizine kıyısı yoktur ?
    ©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.