Ege

26.07.2012 - 02:30 | Son Güncelleme: 26.07.2012-2:30

‘Uçan Yol’da yeni ihale

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Konak Tüneli yüzünden iptal ettiği projeyi revize etti. Buca trafiğini rahatlatmak amacıyla Otogar bağlantı yolundan Onat Caddesi’ne kadar olan bölüm için 15 Ağustos’ta ihale yapacak

Sitene Ekle

İZMİR Milliyet

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karayolları’nın Konak Tüneli projesi nedeniyle iptal etmek zorunda kaldığı Uçan Yol projesini revize ederek 1.2 kilometrelik bölümü için yeniden ihaleye çıkıyor. Büyükşehir, Yeşildere Caddesi’ne ‘viyadük’ ile bağlanarak Buca üzerinden Otogar’a bağlantı sağlayacak 7.5 kilometrelik ‘ekspres’ güzergahın Onat Caddesi’ne kadar olan bölümü için 15 Ağustos 2012’de yapım ihalesi gerçekleştirecek. İhalenin tamamlanıp yer tesliminin yapılmasının ardından başlayacak yapım çalışmaları 360 günde tamamlanacak.
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün Konak Tünelleri projesi nedeniyle önceki projesi üzerinde bir revizyon gerçekleştirdi. Yeni düzenlemeye göre İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yapacağı viyadük, Yeşildere Caddesi üzerinde karayollarının yapacağı kavşakla bağlantı sağlayacak.

Kamulaştırmaya 18 milyon
Halk arasında viyadük yüksekliği nedeniyle ‘Uçan yol’ olarak adlandırılan projeye göre, Yeşildere Caddesi’nin paralelindeki Meles Çayı ve raylı sistem, Menderes Caddesi’nden Onat Caddesi’ne kadar köprülü kavşak ile aşılarak kesintisiz ulaşım sağlanacak. Yeşildere Caddesi’nden Onat Caddesi’ne kadar oluşturulacak katlı kavşak ile hem Buca’ya giriş yapılıp üst bölgelerine gidilebilecek hem de Buca’dan Yeşildere Caddesi yoluyla Konak, Karabağlar ve Gaziemir istikametine ulaşılabilecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi bu projenin kente kazandırılması için şimdiye kadar toplam 17.7 milyon TL kamulaştırma bedeli ödedi.

İzmir trafiği nefes alacak

Kent merkezi ile Bornova ve Karşıyaka’dan Yeşildere Caddesi’ni kullanarak Buca’ya gidecekler, Mehmet Akif Caddesi’ndeki trafik yoğunluğuna girmeden Menderes Caddesi-Şirinyer-Gürçeşme-Ufuk ve İşçievleri üzerinden Evka-1 ve İZKENT’e ulaşabilecek. Yine Buca’dan Bornova ve Karşıyaka ile kent merkezine ulaşmak isteyen vatandaşlar, açılacak yeni güzergah üzerinden Yeşildere Caddesi’ne çıkarak istedikleri istikamete gidebilecek. Buca’ya giriş- çıkışı sağlayan Mehmet Akif ve Menderes caddelerindeki trafik yükü hafifleyecek. 


Etiketler: Haber, Haberler
©Copyright 2012 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.