13.01.2013 02:30 | Son Güncelleme:
GÖKHAN KARAKAŞ, CEREN BÜYÜKTETİK

‘Üniversitelerden vakıf olayını kaldıracağız’

Türk Kardiyoloji Vakfı’na ait Florence Nightingale Hastanesi’nin Çağlayan’daki yeni binası, dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı bir törenle hizmete girdi

 Başbakan Erdoğan’a burada  İstanbul Bilim Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı verildi.
Çağlayan’daki yeni hastane binasının açılış törenine, Başbakan Erdoğan’ın yanı sıra İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Demirören, Milliyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, Demirören Holding Yönetim Kurulu Üyesi Meltem Oktay, Ak Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, eski bakanlardan Abdülkadir Aksu da katıldı. 

Fahri doktora verildi 
Törende Grup Florence Nightingale Yönetim Kurulu Başkanı ve Bilim Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Cemşid Demiroğlu ile Sağlık Bakanı Akdağ’ın konuşmasının ardından İstanbul Bilim Üniversitesi Senatosu tarafından Başbakan Erdoğan’a “Fahri Temel Tıp Bilimleri Doktoru” fahri doktora unvanı verildi. Bir konuşma yapan Başbakan Erdoğan, Afrika gözlemlerini aktardı. Erdoğan, Nijer’de yaygın hastalıklardan birinin kadınlarda görülen “fistül” olduğunu, eşi Emine Erdoğan ile kızı Sümeyye Erdoğan’ın hastalığı yaşayan kadınların bakımıyla ilgilenen yerleri ziyaret ettiğini aktardı. Erdoğan, “Bu alanlarla ilgili TİKA vasıtasıyla hastaneleri kuralım. Doktorları ya burada ya da orada yetiştirelim” diye konuştu.

Anayasa değişikliği şart’ 
Erdoğan, Türkiye’nin 10 yıl önce sağlık hizmetlerindeki konumuna değinerek, şunları söyledi: 
“Üniversite olayında vakıf üniversitesini kaldırmamız lazım. Nasıl ki orta öğretimde, lisede özel sektör olarak bu yapılabiliyorsa üniversitelerde de özel sektör olarak üniversite kurulabilmelidir. Özel sektör ticari amaçla bu işi yapabilmelidir. Vakıf anlayışıyla bu olmaz. Oraya muvazaa geliyor. Bu muvazaayı ortadan kaldırmamız lazım. Ne lüzumu var muvazaayla bu iş el altından yürütülüyor. Bu adımın atılmasını sağlayacağız. Bu konuyla ilgili diğer siyasi partilerle anlaşmamız gerekiyor. Çünkü Anayasa değişikliği icap ediyor.”


 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0