Usta kalem Ayşe Kulin’in bugün piyasaya çıkan “Tek ve Tek Başına: Türkan” adını verdiği biyografik romanı, 18 Mayıs 2009’da ölen, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan’ın iç dünyasını mektuplar üzerinden anlatıyor.
Ömrünü cüzzamla mücadeleye adayan Saylan’ın ölmeden önce, kendisinden bir kitap yazmasını arzu ettiğini söyleyen Kulin, Saylan hakkında yazılan kitapların çokluğu nedeniyle önce bu projeden uzak duruyor... Ancak, “Türkan Saylan benden bir şey istedi, yapamadım” düşüncesi Kulin’i üzüyor. Saylan’ın üzerinden cüzzamlıları anlatmaya karar veriyor.  Ama bu proje de yarım kalıyor. 
Kitapla ilgili ilk söyleşiyi Milliyet Sanat dergisine veren ve Filiz Aygündüz’ün sorularını yanıtlayan Kulin, kitabın son halini alışını şöyle anlatıyor: “Saylan’ın ölümünden sonra biri beni aradı. ‘Saylan’ın arkadaşıyım, bana yazdığı mektuplar var. Bir şey yazacağınızı duydum, bunları size vermek istiyorum’ dedi. Gökşin Sanal’dı arayan. Bana mektupların içinden seçtiği bölümleri verdi.”

‘İstismara açık isim’
İşte bu mektuplardan hareketle Saylan’ın tamamen insani yönlerini ele alan bir kitap yazmaya karar veriyor Kulin... Yazar, “Saylan’ı bir karakter olarak kurgulasaydım kitabıma duygusal ilişkilerini ve flörtlerini de katardım” diyor. Kulin buna neyin engel olduğunu ise şöyle açıklıyor: “Saylan’ı yanlış anlamaya imkân verecek hiçbir cümle yazmak istemedim; çünkü istismara çok açık bir isim. Bilerek kötülük ediyorlar Saylan’a. Onu istismar etmeye hazır, aç kaplanlar gibi bekleyen bir kalabalık var; onların eline malzeme vermek istemedim.”


Prof. Dr. Saylan, ölmeden önce Kulin’den
kendisini anlatan bir kitap yazmasını istedi.

HAYATI DİZİ FİLM OLACAK
Kitabı yazmaya başladığı duyulur duyulmaz Koliba adlı yapım şirketinin kendisini aradığını ve Saylan’ın hayatını dizi filme çekmek istediklerini belirten Kulin, Türkan Saylan’ın oğullarıyla konuştuğunu, onların da projeye sıcak baktıklarını söylüyor. Senaryonun kitabı üzerinden ama daha kapsamlı olacağını, kendisine gösterileceğini vurgulayan Kulin, Saylan’ı oynamasını arzu ettiği oyuncunun Derya Alabora olduğunu söylüyor.