Cumartesi

01.10.2011 - 02:30 | Son Güncelleme: 01.10.2011-2:30

‘Yasaklı’ sporda dünya ikincisiyiz

Her ne kadar uygulanmasa da, Türkiye’de langırt kanunla yasaklanmış durumda. Ama daha geçen günlerde dünya ikinciliği kazandık

Sitene Ekle

GÜLİZ ARSLAN

Langırt milli takımı oyuncuları ülkelerine ikincilik getirmiş olmanın sevinciyle objektife gülümsüyor. İsimlerini kimse bilmediği, sevinçlerini kimse paylaşmadığı gibi bir de yaptıkları spor ülkelerinde yasak. Onlar bir yandan kurdukları masa sporları derneği üzerinden langırtı yasaklayan yasanın değişmesi için uğraş verirken bir yandan da çeşitli uluslararası başarılara imza atıyorlar. Yasak mağduru milli sporcular, geçtiğimiz hafta erkekler milli kategorisinde ikincilik kazandı. Hem uluslararası turnuvalardaki rakipleriyle hem bürokratik engellerle boğuşan langırt milli takımı oyuncuları hak ettikleri ilgiyi görememekten şikayetçi.
 


Türkiye Masa Oyunları Derneği başkan yardımcısı Murat Mutlu. 

 

* Langırt Milli takım oyuncuları nasıl belirleniyor?


Dünyada ITSF (Uluslararası Langırt Federasyonu) tarafından düzenlenen ve milli takım seviyesinde katılınan 6 büyük turnuva var. Milli takım kaptanımız Mehmet Emin Ertürk en iyi oynayan oyuncularımızı kendi seçiyor ve benim onayıma sunuyor. Daha sonra ben bu oyuncu listesini ITSF merkez kuruluna gönderiyorum.

* Türkiye’de langırt yasağının kapsamı nedir?

Türkiye’de langırtla ilgili her şey yasak. Sadece evinizde veya işyerinizde oynayabilirsiniz. 1072 sayılı kanun langırtın “kamuya açık yerlerde” oynanmasını yasakladığı gibi üretilmesini, ithalini, ihracını da yasaklıyor. Komik bir şekilde Türkiye’de langırt üretimi yapılıyor, zor da olsa ihraç edilebiliyor. Her yerde de oynanıyor. Langırtı yasaklayan kanun 1969 tarihinde yürürlüğe girmiş. Sebebi o dönemde ülkedeki çalkantılı siyasi ortam ve yer yer langırt üzerinden kumar oynandığı iddiaları. Şu an langırt yasağı kesinlikle uygulanmıyor. Bunun sebebi kanunun aslında ölü doğmuş bir kanun olması. Langırt, geometrik görüş, psikolojik direnç ve sportmenlik gerektiren bir tür spor olduğu için yasak kapsamına girmemeli.* Yasak olan bir sporun milli takımı nasıl oluyor?

Türkiye www.langirt.org üzerinden ITSF’ye üye oldu. Bizler sadece yurtdışında Eurosport üzerinden yayınlanan uluslararası turnuvalara katılacak oyuncularımızın adını ITSF’ye gönderiyoruz.

* Milli takım oyuncularının tümü yurtdışında mı yaşıyor?

Hemen hemen. Çünkü yasal statü nedeniyle Türkiye’deki oyuncuların masraflarını karşılayacak sponsor bulunamıyor.
“Dünyada ve bilinen bütün galaksiler içinde langırt sadece Türkiye’de yasak”

* Yasanın düzenlenmesi için ne kadar yol alındı?

Bir grup arkadaşımız hemen hemen tüm siyasilerle görüştüler ve yakın zamanda bu anlamsız yasağın kaldırılacağı sözünü aldılar. Ama ülkemizin bu halleri meşhurdur. Umuyoruz çabalarımız boşa gitmez.

* Langırtın yasak olduğu başka ülkeler var mı?

Dünya gezegeninde ve bilinen galaksilerde yok.

* Halk arasında langırt oynarken fırfır kural ihlali sayılır. Resmi olarak langırtın kuralları neler?

Fırfır zaten yasaktır ve iyi bir oyuncuya karşı asla oyun kazandırmaz. Langırt bir spor olduğundan son derece kapsamlı bir kurallar kitabı var. Türkçeye çevrilmiş kuralları internet sitemizde yayımlıyoruz.


Etiketler:
Tenise benzer ve tüylü bir topla oynan oyun hangisidir?
©Copyright 2011 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.