27.04.2008 02:46 | Son Güncelleme:
ŞAKİR AYDIN İstanbul

‘Yasalara uy, hata yapma’

‘Yasalara uy, hata yapma’

“İtalyan derin devleti Gladio’yu çökerten savcı” olarak bilinen Felice Casson, Ergenekon soruşturmasını yürüten Savcı Zekeriya Öz’e tavsiyelerde bulundu.
Casson, “Ergenekon soruşturmasını yürüten Öz ile eğer karşı karşıya gelseydim, ‘Yasalara uy, hata yapma, hiç falso verme. Kendini koruyabilmen için kurallara uyman şart. Başka yargı mensuplarıyla bir takım kur ve birlikte çalış, böylece hem soruşturmayı hem de kendini himaye altına alırsın. Parlamenterleri de sürece dahil et. Parlamentoya sürekli soruşturmayla ilgili bilgi ver’ derdim. Deneyimlerim bana bunları söyletti” dedi. Genç Siviller’in dün Bilgi Üniversitesi’nde “Hukuk Devlet Derin Devlet” başlığıyla düzenlediği sempozyuma katılan Felice Casson, derin devletle mücadelede yargının bağımsız, basının hür, parlamentonun ise bilgi sahibi olması gerektiğini söyledi. Casson, “Eğer yargı, parlamento gerektiği gibi çalışıyorsa, basın hürse, kamuoyu sağlıklı bir şekilde ülkede neler olduğunu anlar. Mühim olan halkın ülkede ne olduğunu bilmesidir” diye konuştu.

‘Soruşturma bitmeli’
Ergenekon soruşturmasının yarım kalması durumunda Türkiye’nin zarar görüp görmeyeceğine ilişkin bir soruya da, soruşturma kapsamında ağır ithamların bulunduğunu ve bunların doğru olup olmadığını herkesin bilmesi gerektiğini vurgulayan Casson, “Eğer ithamlar doğruysa böyle bir yapı demokrasi için tehlikelidir. Soruşturmanın da sonuna kadar gidilmelidir. Soruşturma yarım kalırsabu çok kötü olur. Buradaki çürümenin ne olduğunu anlayamayız” diye yanıtladı.
Yargı bağımsızlığı için anayasal himayenin şart olduğunu dile getiren Casson, İtalya’da da yargının tehdit altında olduğu durumların var olduğunu belirterek, “İtalya’da da Berlusconi yargıyı kontrol etmek istiyor. Berlusconi, kural istemiyor, bu yüzden birtakım yasaları kendi çıkarlarına göre değiştirmeye başladı. Biz demokrasi istiyoruz ve kurallara herkes uysun istiyoruz. Demokrasi budur” dedi.
Milliyet gazetesi yazarı Hasan Cemal ise AKP’nin reform, “hukuk devleti ve Ergenekon konusunda gerekli iradeyi ortaya koyamaması durumunda, darbe süreçlerinin bir süre sonra AKP’nin de defterini düreceğini” söyledi.
Milliyet muhabiri ve “Derin Devlet Oldu Devlet” kitabının yazarı Belma Akçura da “Susurluk’ta derin devlet bir yarılma yaşadı. O yapının bir ayağı da Ergenekon’da ortaya çıktı. Susurluk çözülmedikçe Ergenekon konusunda da çok yol alacağımıza inanmıyorum” diye konuştu.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0
EtiketlerErgenekon