Siyaset
27.05.2011 - 10:06 | Son Güncelleme: 27.05.2011-10:07

'Yerel yönetimlere özerklik' vaadi AK Parti'de de var

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun tartışma yaratan "Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’na konulan çekinceleri kaldıracağız" vaadinin bir benzerinin AKP’nin Seçim Beyannamesi’nde de yer aldığı ortaya çıktı.

Sitene Ekle

AKP’nin Seçim Beyannamesi’nin "İleri Demokrasi" başlığı altında "Mahalli müşterek nitelikli hizmetleri sunma konusunda Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartındaki esaslara uygun olarak mahalli idareler tam yetkili hale getirilecektir" vaadine yer veriliyor.

Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’na konulan çekincelerin kaldırılacağı vaadi ilk olarak CHP’nin Seçim Bildirgesi’nde yer almıştı. Kılıçdaroğlu, 22 Nisan’da CHP Genel Merkezi’nde yapılan toplantıda Avrupa Konseyi’nin yerel yönetimler şartındaki çekinceleri de kaldıracaklarını belirtmiş, yerel yönetimleri güçlendireceklerini ve güçlü gelir kaynaklarına sahip olmalarını sağlayacaklarını ifade etmişti.

Kılıçdaroğlu, Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’na konulan çekinceleri kaldıracaklarını 19 Mayıs’ta yapılan Tunceli mitinginde de tekrarlamış, "Yerel yönetimler özerklik şartını kabul ettik, bazı maddelerine çekince koydular. Yerel yönetimler özerk olsun, özel yasa çıkaralım bütün belediyelerin gelirleri olsun ve başkanlar hizmet etsin. Buna da yanaşmadılar. Çünkü bunlar demokrat ve özgürlükçü değil" demişti.

Kılıçdaroğu’nun bu açıklamalarına AKP’den bir tepki gelmezken 22 Mayıs’ta yapılan Hakkari mitinginde Kılıçdaroğlu’nun "Avrupa’da kabul edilen Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’nı aynen kabul edeceğiz" sözlerini tartışma yarattı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nun Hakkari’deki sözleriyle ilgili olarak 24 Mayıs’taki Şırnak mitinginde "CHP’nin yeni Genel Başkanı sakız isteyene sakız, gazoz isteyene gazoz veriyor. Elma şekeri isteyene elma şekeri veriyor. Hızını alamıyor, faşizm isteyene faşizm, komünizm isteyene komünizm, devletçilik isteyene devletçilik, özerklik isteyene özerklik vaat ediyor" dedi. Başbakan Erdoğan, 25 Mayıs’taki Kırıkkale mitinginde de "Şimdi Bay Kemal Hakkari’ye gidiyor ne diyor? Değerli kardeşlerim, biz diyor, sizlere burada tabii ki yerel yönetimler özerkliği noktasında özerklik vereceğiz, çünkü bu Avrupa Birliği’nde de var. Ardahan’a geliyor, ben onu kastetmedim, eyalet sistemini kastetmedim diyor. Bu adam bir garip adam; Hakkari’de başka, Ardahan’da başka. Ardahan’da başka, Kırıkkale’de başka, bu adam bu" açıklamasını yaparak Kılıçdaroğlu’nun bu vaadine tepki gösterdi.

-AKP’NİN PARTİ PROGRAMINDA VE SEÇİM BİLDİRGESİNDE BENZER VAAT-

Başbakan Erdoğan ve bazı AKP’li yöneticiler Kılıçdaroğlu’nun bu sözlerine tepki gösterdi ancak benzer bir vaat, AKP’nin Parti Programı’nda ve Seçim Beyannamesi’nde yer alıyor. AKP Parti Programı’nın Kamu Yönetimi başlığının Yerel Yönetimler alt başlığında Türkiye’de mahalli idareler alanında asıl sorunun Türkiye’de demokrasinin derinlikten yoksun oluşu olduğu belirtilerek "(Partimiz bu doğrultuda) Avrupa yerel yönetimler özerklik şartına uygun olarak, anayasal sistemimize yerel yönetim hakkının dahil edilmesini sağlayacaktır. Yerel yönetimlerin yargı yoluna gidebilme hakkı dahil, ilgili tüm düzenlemeleri gerçekleştirecektir" ifadeleri yer alıyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 16 Nisan’da açıkladığı AKP Seçim Beyannamesi’nde de Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik şartına atıfta bulunuluyor. Seçim Beyannamesi’nin "İleri Demokrasi" başlığının "Vatandaş ve Sonuç Odaklı Yönetim" alt başlığında "Mahalli müşterek nitelikli hizmetleri sunma konusunda Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartındaki esaslara uygun olarak mahalli idareler tam yetkili hale getirilecektir" vaadine yer veriliyor.


Etiketler:
Bilgi YarışmasıHangisi "görevden alma, göreve son verme" anlamına gelir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    İlk atom bombası hangi şehirde patlatılmıştır?

    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
    İlginizi ÇekebilirX