Ege

17.07.2017 - 04:23 | Son Güncelleme: 17.07.2017-4:25

“Yiğitler, o gece haksızlığa ‘dur’ dedi”

Darbe girişiminin 1. yılında İzmir de coşkulu bir akşam yaşandı. Konak Meydanı doldu taştı. Vali Ayyıldız, “Yiğitler, o gece haksızlığa dur dedi” vurgusunu yaptı. AK Parti İl Başkanı Delican da, “15 Temmuz’da bu millet canını hiçe saydı” dedi

Sitene Ekle

İZMİR AA

FETÖ 15 Temmuz’daki darbe girişiminin 1. yılında Konak Meydanı’nda düzenlenen törene binlerce İzmirli katıldı. İzmir Valiliği önünden Konak Vapur İskelesi’ne kadar meydanı dolduran İzmirliler, ellerindeki Türk bayraklarını dalgalandırarak ve cep telefonlarının ışıklarını yakarak demokrasi nöbetine katıldı.

Sivil toplum kuruluşları, belediyeler, bazı şirketler tarafından açılan stantlarla donatılan Konak Meydanı her yaştan kent sakinini ağırlıyor. Program kapsamında 15 Temmuz şehitlerinin adları, İzmir Büyükşehir Belediyesi binasına ışıklarla yansıtıldı. Meydanı dolduranlar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın darbe  gecesi yaptığı çağrıyı dev ekrandan zaman zaman alkışlayarak izledi.

‘Vatana sahip çıkıldı’

Konak Meydanı’nda oluşturulan platformdan vatandaşlara seslenen İzmir Valisi Erol Ayyıldız, 15 Temmuz’un tüm Türkiye’nin olduğu gibi ‘efelerin diyarı İzmir’in de hainlere karşı duruş günü olduğunu söyledi. Yiğitlerin tüm haksızlıklara o gün ‘Dur’ dediğini vurgulayan Ayyıldız, “Sizleri saygı ve hürmetle selamlıyorum. Sizlerle gurur duyuyoruz. İyi ki varsınız. 15 Temmuz 2016 tarihi aziz milletin, şerefsiz ve hain terör örgütünü bozguna uğrattığı gündür” dedi. Milletin tüm düşmanlarının karşısında tarih boyunca kahramanlıklar sergilediğini dile getiren Ayyıldız, “Biz varız diyoruz. Millet o gece vatana sahip çıktı. Hem ecdadına hem de geleceğine çok güzel bir destan bıraktı, ilelebet payidar kalacağını dost ve düşmana gösterdi” diye konuştu.

AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican. FETÖ’nün 15 Temmuz’da hain darbe girişimiyle milleti hedef aldığını söyledi. Konak Meydanı’na geçen yıl 15 Temmuz’da koşanların vatanı, milleti korumak için elinden geleni yaptığını vurgulayan Delican, yeryüzünde Türk milleti gibi yüce ve cesur bir millet daha olamayacağını, darbe girişimi sırasında bu  milletin fertlerinin canını hiçe saydığını belirtti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla meydana koşanların sayesinde bugün şanlı bayrağın altında milletin gururla yaşadığını kaydeden Delican, “O yüce milletimize teşekkür ediyoruz” dedi.

‘O gün unutulmayacak’

Türk tarihinin zaferlerle dolu olduğunu hatırlatan Delican, “İzmir’i  nasıl kurtardıysak, düşmanı nasıl İzmir’de denize döktüysek, 15 Temmuz’da bu  meydana koşan sizler de o gece tüm Türkiye’ye güç verdiniz. 15 Temmuz demokrasi  zaferidir. O günü asla unutmayacağız, unutturmayacağız. Dünya o günü demokrasinin  bir zaferi olarak hatırlayacaktır. Bu millete asla diz çöktüremeyecekler. Bunun  en güzel örneğini sizler yaşattınız.” diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İl Emniyet Müdürü  Hüseyin Aşkın, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Doğru, siyasi parti temsilcileri,  askeri erkan, çok sayıda resmi kurum yöneticisi, sivil toplum kuruluşu  temsilcilerinin katıldığı etkinlikte marşlar ve türküler okundu.


©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX