28.11.2008 01:37 | Son Güncelleme:
ESRA ALUS MUSA KESLER İstanbul

1 numaranın ismi biliniyor mu?

MİT’in hazırladığı Ergenekon şemasının açık hali dosyaya girdi. Savcılarca daha önce üzeri kapatılan isimler arasında çok sayıda önemli işadamı, siyasetçi ve “1 numara” olduğu söylenen örgütün en üst düzey yöneticisinin isminin bulunduğu öne sürüldü

1 numaranın ismi biliniyor mu?

Ergenekon davasının dün görülen 20’nci duruşmasında MİT’in hazırladığı, savcılarca bazı isimlerin üzeri kapatılarak dava dosyasına konulan “Ergenekon şeması” bütün isimlerin açık olarak yer aldığı orijinal haliyle mahkemeye ulaştı.
Mahkeme, üzeri kapatılan isimlerle ilgili soruşturma olup olmadığını İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na sorduktan sonra, bu belgenin sanıklar ile avukatlarına verilip verilmeyeceğine karar verecek. Mahkeme ayrıca MİT’teki Ergekon dosyasının ekleriyle bir kopyasının mahkemeye gönderilmesini istedi.

Perinçek talep etmişti
Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları yerleşkesindeki davanın öğleden sonraki oturumda, Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, Doğu Perinçek’in 13 Kasım’daki oturumda talep ettiği ve MİT’in hazırladığı öne sürülen Ergenekon şemasının açık halinin mahkemeye ulaştığını bildirdi.
Şengün, bu isimlerin herhangi bir soruşturmaya konu olup olmadığının tespiti için belgenin incelemeye alındığını kaydetti. Üzeri kapatılan isimler arasında çok sayıda önemli işadamı, siyasetçi ve “1 numara” olduğu söylenen örgütün en üst düzey yöneticisinin isminin bulunduğu öne sürüldü. 

‘Suç bugünkü MİT’e atılıyor’
Duruşmada söz alan Perinçek, “O şemanın üzeri niçin perdeyle örtülmüştür? O perde kaldırıldığında ABD’nin bütün tertibinin izleri görülecektir” dedi. Perinçek “Mahkemenizin kararına Zekeriya Öz şemayı yollayarak değil, Sabah gazetesinin dünkü manşetiyle cevap vermiştir. Haberin anlamı açıktır. Savcı Zekeriya Öz, MİT’e ‘Madem ki bizim dahil olduğumuz tertibi açığa çıkarıyorsun biz de haham Tuncay’ın bir MİT elemanı olduğunu açığa çıkarırız’ diye özetleyerek cevap veriyor. 

‘Mahkeme kimseden korkmaz’
Mehmet Eymür’ün yönlendirdiği Öz, suçu bugünkü MİT yönetiminin üzerine atma telaşına düşmüştür. Güney, CIA ve MOSSAD bağlantılı tertipçilerin elinde patlamıştır. MİT soruşturmaya verdiği cevapla Eymür, Öz gibi bu tertipte rol almış olanları ihbar etmiş bulunmaktadır” dedi.
Savcı Öz ile diğer savcıları CIA tertibinde rol almamaları konusunda uyardığını öne süren Perinçek, “Sayın mahkeme ABD’den korkmasın” dedi. Şengün ise, “Mahkeme kimseden korkmaz” karşılığını verdi. 

Öztürk’ün dilekçesi
Tutuklu sanık Kuvva-i Milliye Derneği Genel Başkanı Bekir Öztürk de, Savcı Öz’e yazdığı ancak cezaevinde disiplin kuruluna takıldığı için gönderemediği dilekçelerini okudu.
Heyet, dosyaya gelen şemada üzeri kapalı olarak gösterilen isimler hakkında bir soruşturma olup olmadığının İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan sorulmasının ardından bu belgenin davanın taraflarına verilmesiyle ilgili karara varılacağını belirtti.
MİT’teki Ergenekon dosyasının ekleriyle bir örneğinin ve MİT’in Genelkurmay’a gönderdiği aynı dosyanın da Genelkurmay’dan istenmesine karar verildi. Mahkeme, Güney’in Emekli Sandığı’ndan maaş alıp almadığının sorulmasına ise MİT’ten cevabının gelmesinin ardından karar verecek.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0