22.01.2018 01:30 | Son Güncelleme:
Namık Durukan - Kilis/Afrin

10 koldan Afrin topraklarına girildi

Afrin operasyonunun 2. gününde kara harekâtını başlatan Türk askeri,  ÖSO güçleriyle birlikte 10 noktadan Afrin topraklarına girdi. Leopard tankları ve zırhlı araçlar da Kilis-Reyhanlı arasındaki sınır hattına konuşlandı

Afrin’deki terör örgütü PKK/PYD/YPG hedeflerine 72 uçakla yapılan hava saldırısı dün de devam ederken, dün sabah kara harekatı safhasına geçildi. Sınır hatında konuşlandırılan tank ve top atışlarıyla bölge 24 saat aralıksız bombalanırken Azez, Marre ve Hassa bölgesinde tespit edilen 10 noktadan da TSK, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçleriyle birlikte ağır silahlar eşliğinde Afrin topraklarına girdi. Kara unsurlarının yaklaşık 5 kilometre içeriye girdiği belirtildi. Hava ve kara harekatı devam ederken sınıra da onlarca TIR’la Leopard ve değişik çapta tank ve ağır silah sevkiyatları gerçekleştirildi. Tankların büyük bölümü Kilis-Reyhanlı arasındaki sınır hattına konuşlandı.

Harekât kapsamında çeşitli birliklerden sevk edilen, çoğunlukla zırhlı personel taşıyıcılarının (ZPT) ve Leopard tankların bulunduğu TIR’lar, önceki gün akşam saatlerinde Kilis’e ulaştı. Kent merkezinden eskort eşliğinde Öncüpınar Sınır Kapısı’na gelen TIR’lar, Azez bölgesine yönlendirildi.

Parsa Dağı vuruldu

Savaş uçakları Azez bölgesinin karşısında bulunan ve Hassa bölgesine uzanan Parsa Dağı ve devamında yer alan Darmık Dağı’ndaki YPG hedeflerini etkili vurdu. Bu bölgeden Kilis’e yapılan füze ve roket saldırılarını sonlandırmak için iki dağdaki hedeflere gün boyu etkili vuruşlar yapıldı.

Başbakan Binali Yıldırım’ın İstanbul’da “Kara harekatına başlandı” açıklaması sonrası Azez, Mare’den Tel Rifat ve Minniğ Havaalanı’na, Kilis-Reyhanlı arasındaki bölgeden de Gülbaba, Çalkaya ve Hayoğlu köyünden Afrin’e karadan girilmeye başlandı. Gülbaba ve Çalkaya’dan Afrin’e giren tank desteğindeki ÖSO birlikleri Milliyet tarafından görüntülendi. Gülbaba Köyü’ne sabahın erken saatlerinde yaklaşık 50’yi aşkın tank ulaştı. Tanklar sınırdaki stratejik noktalara konuşlandı. Bu bölgedeki sınır duvarı arkasında ağır silahlı ÖSO güçleri, TSK’nın özel birlikleri eşliğinde Afrin sınırından içeri girdi. Sınıra örülen güvenlik duvarını aşan silahlı güçler, Gülbaba’dan Darmık Dağı’na, Çalkaya’dan sınır hattında yer alan Afrin’in Bülbül kasabasına bağlı Baliki köyüne, Hayoğlu köyünden de stratejik önemdeki Meydanaki Köyündeki Afrin Barajı’na doğru ilerledi. Sınırdan giren birliklere yer yer taciz ateşleri açıldı.

İkinci köy de düştü

ÖSO grupları, Kilis’in Kocabey köyünden Afrin topraklarına giriş yaptığı bölgede Bülbül kasabasına yakın kesimde yer alan Marenaz köyüne dün giriş yaptı. Ardından yine Bülbül kasabası çevresinde yer alan Afrin’in Şenkal köyüne girdi. Afrin’in Türkiye’ye bakan Kürt dağı bölgesinden ise 5-6 kilometre içeriye girildi.  Kara unsurlarının girmesi ile birlikte YPG gruplarının, saldırılardan korunmak için sınırın sıfır noktalarından geriye çekildikleri ve tekrar mevzi aldıkları belirtiliyor.

Harekat devam ederken, sınırın Türkiye kesiminde elektrikler ve internet hatları kesildi. Afrin bölgesinde de internet ve telefon hatları devre dışı kaldı. Uydu net ve Suriye hatları üzerinden kullanılan 3G’ler çalışmazken 2G hatlar aralıklarla kesintiye uğradı.

Hedef Minniğ Havaalanı 

TSK uçaklarının, operasyon çerçevesinde Azez’in karşısında Tel Rifat kasabası yakınlarındaki stratejik önemi bulunan Minniğ Havaalanı’nı vurması sonrası kara birlikleri bu bölgeye doğru da harekete geçti. Havaalanının alınması ile Afrin’e daha kolay ilerleme sağlanabilecek.

Top mermisi 

Dün saat 16.50’de Afrin’in Bülbül bölgesinden Kilis’in sınır hattındaki Kocabey köyünün Şerif Kaya Karakolu çevresine üç top mermisi düştü. Büyük bir patlama yaşandı. Patlama sonrası köylüler, evlerine çekildi. 

Bölgeye dev bayrak dikildi

Kara harekatına başlanan Kilis’in Gülbaba köyünde yaşayanlar, sınırda toplanarak, askerlere destek verdi. Kara unsurlarının sınırı geçmesinin ardından köylüler, daha önce de taciz ateşlerinin yapıldığı köyün hakim tepesi olan sınırda, uzun bir demir çubuğa dev Türk bayrağı astı. 

Mini çadır kent

Hassa ilçesi sınırından Afrin operasyonuna destek olan tank ve zırhlı araçlar, bölgede mevzilendi. Askerlerin taşlık alanda konuşlandığı, sivil ekiplerin de lojistik destek için sınır bölgesine mini bir çadır kent kurduğu görüldü.

Milli İHA’lar görevde

Zeytin Dalı Harekatı’nda ilk kez yeni geliştirilmiş teknolojilerle Milli İHA’lar da görev yapıyor. Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, Twitter’dan yeni geliştirilen İHA’ların fotoğrafını paylaştı. Bayraktar, “İlk kez Zeytin Dalı Harekatı’nda kullanılan Milli İHA’larımız Afrin’de görevde. TSK’mize destek olmak maksadıyla sahadayız” dedi.

Kaplan da katılıyor

Kaplan simgeli 192. Filo’ya (Tiger Filo) ait bir savaş uçağı da İncirlik Üssü’nden havalanarak harekata katıldı.

2. GÜNDE SAAT SAAT HAREKÂT

08.30: Afrin bölgesine giren Özgür Suriye Ordusu, operasyon başlattı.

09.38 ÖSO’ya bağlı birliklerin operasyon başlatmasının ardından Kilis tarafından top sesleri duyulmaya başlandı.

11.20: TSK, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütlerince kullanılan sığınak, barınak, mühimmat deposu gibi 153 hedefin ateş altına alındığı bildirdi.

Başbakan açıkladı

11.40: Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul’da medya temsilcilerine yaptığı bilgilendirmede, saat 11.05 itibariyle “kara harekatının” başladığını açıkladı.

11.53: Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, 90 bin camide yatsı ile sabah namazı öncesi ve sonrası Fetih Suresi okunmasına, harekat bitene kadar süreceğini açıkladı.

12.03: Afrin bölgesine giren TSK kara kuvvetleri unsurlarının, ÖSO’yla ilerlemeye başladığı bildirildi.

12.29: AA’nın haberine göre, TSK, ÖSO güçleriyle PYD işgalindeki Afrin topraklarının yaklaşık 5 kilometre içine girdi. Bu sırada ciddi bir çatışma yaşanmadı.

 12.30: TSK, kara harekâtının başladığını açıkladı. Açıklamada, “Harekâtıta sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta olup, sivil/masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir” denildi.

CHP’den destek mesajı

13.13: CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, “Harekatın arkasında desteğimiz tamdır” dedi.

13.43: Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Bağdat’ta Iraklı mevkidaşı İbrahim el Caferi ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, “Türkiye, Zeytin Dalı Operasyonu ile Afrin’de bu teröristleri nasıl temizlemeye başladıysa Suriye’nin diğer bölgelerinden de Irak’tan da ve Türkiye’nin dağlarından da bu teröristlerin tamamen temizlenmesi gerek” dedi.

BMGK Afrin için acil toplanıyor

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Türkiye’nin Afrin operasyonunu başlatması üzerine Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni (BMGK) acil toplanmaya davet etti. Bu talep üzerine BM Güvenlik Konseyi’nin, Afrin için bugün toplantı kararı aldığı bildirildi.

ABD: Kapsamı sınırlı olmalı

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan Afrin’deki terör hedeflerine yönelik başlatılan Zeytin Dalı Harekatı’yla ilgili yaptığı açıklamada, operasyonun kapsam ve süresinin sınırlı olması gerektiği ifade edilerek, Türkiye’ye itidal çağrısı yapıldı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert’in yaptığı açıklamada, ABD’nin Türkiye’nin güvenliğini koruma
hakkı olduğunu kabul ettiği, fakat harekât sırasında sivil kayıpların önlenmesi için tedbir alınması gerektiği belirtildi.

Rusya: ABD’nin eylemleri çıldırttı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD’nin Suriye’deki tek taraflı eylemlerinin Türkiye’yi çıldırttığını söyledi. Afrin Harekatı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Lavrov, “Birçok siyaset uzmanı niçin endişe ettiğimizi soruyor ve şöyle diyor: Bırakın ABD, İran ya da Türkiye’yi çılgına döndüren tek taraflı eylemleri yaptığı Suriye gibi ülkelerde anlaşma yetersizliğini, dış ilişkilerdeki yıkıcı rolünü ispatlayadursun” diye konuştu.

İran’dan siyasi çözüm çağırısı

İran, Türkiye’nin Afrin operasyonunun bölgedeki teröristlerin elini güçlendirebileceğini savunarak, hareketa son verilmesi çağrısı yaptı. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi açıklamada, “Gelişmeleri dikkatle
takip ediyor, Türkiye’yi Suriye krizini siyasi yollardan çözmeye çağırıyoruz” dedi.

 

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy5