Gündem
23.04.2013 - 02:30 | Son Güncelleme: 23.04.2013-2:30

100 bin yıl önceki dünya hali

Salgado, dünyayı, 100 bin yıl önceki haliyle resmetmiş. Daha doğrusu, Antarktika’dan Papua Yeni Gine’ye, Afrika sahrasından Amazon ormanlarına kadar geniş bir tur atarak, gezegende hâlâ 100 bin yıl önceki halini koruyan yerleri bulmuş...

Sitene Ekle

ASLI AYDINTAŞBAŞ / Londra

Hani, nadiren de olsa, görünce sarsıldığınız, hatırınızdan çıkmayan, günlerce etkisini hissettiren görsel şölenler vardır ya... İşte dünyaca ünlü fotoğrafçı Sebastiao Salgado’nun Londra’daki yeni sergisi de, onlardan biri.
Aslıda Londra’nın kalburüstü mahallelerinden South Kensington’daki görkemli Natural History (Tabiat Tarihi) Müzesi, normal koşullarda dinozor iskeletleri ve timsah fosilleri görmeye gelen ufaklıkların istilasına uğramış bir bilim müzesidir.
Ancak bu kez müze, Brezilya asıllı ünlü fotoğrafçının Genesis/Başlangıç serisine ev sahipliği yapmayı seçmiş.  Aslına bakarsanız, geçmişte ‘İşçiler’ ve ‘Göç’ gibi serilerle sarsıcı sanatını tüm dünyaya tanıtan Salgado, Londra’da muhtemelen istediği her mekanda sergi açabilir. Ancak neden burayı seçtiğini, siyah beyaz fotoğrafları gezerken anlıyorsunuz.

Asıl kent kabileleri ilginç
Salgado, dünyayı, 100 bin yıl önceki haliyle resmetmiş. Daha doğrusu, Antartika’dan Papua Yeni Gine’ye, Afrika sahrasından Amazon ormanlarına kadar geniş bir tur atarak, gezegende hala 100 bin yıl önceki halini koruyan yerleri bulmuş.
Ardından gelen, inanılmaz bir görsel ziyafet. Köpekleri ve ren geyikleriyle Eskimolar. Dev Penguen kolonileri. Böcek ve yiyecek toplarken adeta içinde yaşadıkları bitki örtüsüne karışan Papua Yeni Gine yerlileri. Maymun avlayan Amazon kabileleri. Antarktika’da buzulların ritmik dansı. Estetik için alt dudaklarını neredeyse CD büyüklüğünde kocaman bir diskle delen kabileler. Pelikanlar. Maymunlar. İnsanlar...
Hemen söyleyeyim. Sergi sonunda, “Ay bu insanlar, bu yerler de ne ilginç!” hissine kapılmıyorsunuz. Londra sokaklarına çıkıp, alelacele yürüyen, metronun karanlığına akan, plastik kaplardaki şekerli içeceklerini yudumlayan, daracık evlerine tıkılan kent kabilelerini görünce, “Asıl buraları ne garip” diyorsunuz.

Londra Tabiat Tarihi Müzesi, bugünlerde alışılmışın aksine fosillere değil fotoğrafçı Salgado’nun ‘Başlangıç’ sergisine ev sahipliği yapıyor.

 


Etiketler: Penguen
Bilgi YarışmasıBir akarsuyun suyunu topladığı alan hangisidir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
    İlginizi ÇekebilirX