08.04.2015 11:53 | Son Güncelleme:

Bu partiler seçime girmiyor, oy pusulası değişiyor

7 Haziran genel seçimleri için 31 partiden 20'si dün 17.00'ye kadar YSK'ya liste sundu. BBP, Saadet Partisi çatısı altında giriyor. 10 partiden ise 17.00'ye kadar temsilci gelmedi. İlk Parti, başvurusunu 17.00'den sonra yaptı, tutanak tutuldu.

Yaşanan bu durum sonrası partilerin oy pusulalarındaki yerleri tekrar değişecek.

Yüksek Seçim Kuruluna (YSK), 7 Haziran'da yapılacak Milletvekili Genel Seçimi için dün 20 siyasi parti aday listesi sundu. Seçimlere katılma yeterliliği olan 31 partiden 10'u saat 17.00'ye kadar liste sunmadı. İlk Parti, listesini 17.00'den sonra gerçekleştirdi. BBP ise Saadet Partisi çatısı altında seçime giriyor.
 
İŞTE LİSTE SUNAN 20 PARTİ
 
AA'nın haberine göre saat 17.00'ye kadar liste sunan 20 parti şöyle: AK Parti, CHP, MHP, HDP, Hak ve Adalet Partisi, Halkın Kurtuluş Partisi, Komünist Parti, DSP, Doğru Yol Partisi, Hak ve Özgürlükler Partisi, Millet Partisi, Demokrat Parti, Liberal Demokrat Parti, Vatan Partisi, Anadolu  Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Merkez Parti, Saadet Partisi, Toplumsal Uzlaşma Reform ve Kalkınma Partisi, Yurt Partisi"
 
BÜYÜK BİRLİK SAADET ÇATISI ALTINDA...
 
   Büyük Birlik Partisi, Saadet Partisi çatısı altında seçime  gireceğinden, oy pusulasında yer almayacak. Seçime katılma yeterliliği bulunan 10  partiden, yasal süre olan saat 17.00'ye kadar YSK'ya temsilci gelmedi.
 
İLK PARTİ KAZA GEÇİRDİ, GEÇ BAŞVURDU 
 
10 siyasi parti arasında bulunan İlk Parti, aday listesi başvurusunu  saat 17.00'den sonra getirdi. Parti temsilcileri, yolda kaza yaptıkları için geç  kaldıklarını belirtti. YSK yetkilileri, partinin başvurusunun saat 17.00'den  sonra yapıldığını tutanak altına aldı. 
 
OY PUSULALARI DEĞİŞİYOR
 
YSK, seçime katılma yeterliliği bulunan 31 partiyi tespit ederek, bu  partilerin oy pusulasındaki yerlerini belirlemişti. 
 
Listelerini getirmeyen siyasi partiler nedeniyle 31 parti arasında  çekilen kura sonucu belirlenen oy pusulası da değişecek. Bu partilerin  çıkarılması nedeniyle siyasi partilerin oy pusulasındaki yerlerinde başa doğru  kaydırma yapılacak. 
 
17.00'YE KADAR LİSTE SUNAMAYAN PARTİLER
 
Demokratik Gelişim Partisi, Genç Parti, Emek Partisi, ÖDP, Hür Dava Partisi, Türkiye Komünist Partisi, Büyük Birlik Partisi (Saadet çatısı altında giriyor), Millet ve Adalet Partisi, Muhafazakar Yükseliş Partisi, Hak ve Eşitlik Partisi, İlk Parti (Başvurusunu saat 17.00'den sonra yaptı, tutanak altına alındı)
 
11 NİSAN'A KADAR SÜRE VAR
 
Siyasi partiler ve bağımsız adaylar, başvuru evrakındaki eksiklikleri  11 Nisan'a kadar tamamlayacak. YSK, milletvekili geçici aday listelerinin incelenmesi işlemlerini 14  Nisan'da tamamlayarak, yayımlanmak üzere Resmi Gazete'ye gönderecek. Milletvekili  geçici aday listeleri, ertesi gün Resmi Gazete'de yayımlanacak. Geçici aday listelerine yapılacak itirazların da incelenmesinin  ardından 24 Nisan'da milletvekili kesin aday listeleri, Resmi Gazetede ilan  edilecek. 
 
Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy5