11 yaşında Bitcoin kitabı yazdı, 20 milyon dolar kazanırsa okulu bırakacak

ABD'nin Massachusetts eyaletinde yaşayan 11 yaşındaki Andrew Courey, 57 sayfalık bir Bitcoin kitabı yazdı. 6 aylık süre boyunca okulda olmadığı vakitlerde yaptığı araştırmalarla topladığı bilgileri çocukların bile anlayabileceği şekilde basitçe derleyen Courey'nin kitabının adı "Early Bird Gets The Bitcoin". Babasıyla yaptığı anlaşma sonucu 14 yaşına kadar 20 milyon dolar kazanabilirse okulu bırakacak ve iş hayatına atılacak.

11 yaşında Bitcoin kitabı yazdı, 20 milyon dolar kazanırsa okulu bırakacak

Bir teknoloji yatırımcı olan Matrix Capital Management'ın kurucusu Jeff Courey'in oğlu olan Andrew, babasının etkisiyle teknolojik gelişmelerle iç içe büyüyor. Babası tarafından teşvik edilen çocuk, yatırımcı olan babasına sık sık yeni iş fikirleri ve girişim planlarıyla yardım ediyor.

10 yaşındayken ailesiyle yaptığı anlaşmaya göre eğer 14 yaşına kadar 20 milyon dolar kazanırsa okulu bırakacak. Bu sebeple yatırım haberlerini takip etmeye başlayan Andrew, Bitcoin'le ilgili uzun süre araştırmalar yaptı. Yaptığı araştırmaları çocukların bile anlayabileceğini iddia ettiği basit anlatımlı bir kitapta toplayan Andrew, bu kitabı kitapçılarda 9,99 dolara, e-kitap olarak da 2,99 dolara satışa sundu.

 

 

Kitabının adı olan "Early Bird Gets The Bitcoin" aslında bir atasözü ve aslı da "Early Bird Gets The Worm". Türkçe çevirisiyse "Erken kalkan kuş solucanı yakalar". Bizdeki karşılığı da "Erken kalkan yol alır" olabilir.

Andrew, "Kripto para birimleri hakkında, mantıklı görünen birkaç kaynak bulana kadar her kaynağı araştırarak 70-80 saat harcamak istemeyen herkes bu kitaba bakabilir. Bütün kitap, en basit ifadeyle, okunması ve anlaşılması kolay." dedi.

 

 

14 yaşına kadar 20 milyon dolar kazanmayı hedefleyen 11 yaşındaki Andrew, Bitcoin almak yerine Bitcoin'le ilgili kitap yazmayı tercih etti. "Bana Bitcoin verme, Bitcoin yapmayı öğret" felsefesiyle yazılan bu kitap sayesinde para kazanacak olan Andrew, bakalım 14 yaşına kadar hedeflediği parayı kazanabilecek mi? Ya da bu parayı kazanabilmek için neler yapacak?

Teknoloji yatırımcısı olan babasının okulu bırakma bedeli olarak 20 milyon dolar hedef koyması da ayrı bir tartışma konusu. Eğitimi bırakmanın karşılığı 20 milyon dolar mı yani? Nereden baksan bi 70-80 milyon dolar olmalıydı...

Şaka elbette. Eğitimin karşılığı hiç parayla ölçülebilir mi?

 

turcel.orman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak