Siyaset
15.10.2012 - 02:30 | Son Güncelleme: 15.10.2012-9:38

12-20 bölgelik özerk yönetim

BDP kongresinde demokratik özerklik modelinin ayrıntıları anlatıldı. BDP?Eşbaşkanı Demirtaş Diyarbakır Emniyet Müdürü Güven‘e sahip çıktı ve “Ölen gerillaya da askere de ağlayacağız” dedi

Sitene Ekle

NAMIK DURUKAN Ankara

BDP’nin, 57 Parti Meclisi üyesinin KCK operasyonlarında tutuklanması nedeniyle yaptığı 2. Olağanüstü Kongresi’nde partinin Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Demokratik Özerklik Projesini açıklayarak, “Bizim önerdiğimiz model etnik temelli bir özerklik değildir” dedi.


Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu’nda yapılan BDP’nin 2. Olağanüstü Büyük Kongresi’nde ilk konuşmayı DBP Eşbaşkanı Gültan Kışanak yaptı.  Kışanak, İmralı’da bulunan Abdullah Öcalan’a “rehin” muamelesi yapıldığını belirterek, “Sayın Öcalan, Kürt halkı için önderdir. PKK için liderdir. Türk halkları için, barış için, Türkiye için bir şanstır” diye konuştu. Müzakarelerin başlatılmasını isteyen Kışanak, kadınlara seslenerek,  “Değerli kadınlar biz biliyoruz ki ana yüreği aynıdır. Türkü Kürdü Arabı Çerkezi yoktur. Gerilla ve asker cenazesinde de yan yana duralım ‘artık ölüm istemiyoruz’ diye haykıralım” dedi.

3 başlık saydı
Kürsüye Kürt marşı “Herne peş” eşliğinde çıkan BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ise Türkiye’nin en can yakıcı sorununun Kürt sorunu olduğunu söyleyerek, bu sorunun 3 ana başlığa ayrıldığını anlattı.   Demirtaş 3 ana başlığı “eşitlik”, “adalet” ve “barış” olarak sıralayarak, bu üç başlığın birlikte ele alınması gerektiğini söyledi. BDP’nin Kürt sorununu çözümü için önerdiği Demokratik Özerklik Projesi’nin detaylarını da anlatan Demirtaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Bizler 12-20 bölgeden oluşmuş özerk bölge yönetimleri öneriyoruz. Bizim önerdiğimiz model etnik temelli bir özerklik değildir. Bölge parlamentoları Türkiye’deki bütün partilere bugün olduğu gibi açık olacak. Bölge parlamentoları anadilde eğitim de olmak üzere, birçok politikada yetki sahibi olabilirler. Resmi dilin yanında arzu edenler ikinci bir resmi dili kullanabilirler. Ankara’nın çıkaracağı anayasaya bağlı olarak Türkiye’nin birçok bölgesi demokratik hakkını kullanabilir. Bu hayata geçtiğinde bu özerk bölgelerin bazılarında iktidar olursak o bölgede azami demokrasiyi kurumsallaştırmak için uğraşacağız. Bazılarının söylediği gibi bir parti bütün bölgeye hakim olmak istiyor söylemi yanlıştır. Biz başarılı olamazsak halk başkasını seçecektir. Bu kabul görmez ise sadece Kürdistan bölgesine özgü bir özerkliği de tartışabiliriz.”

Anadile ayetle yanıt
“Anadille eğitim olmaz” diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a Kuran’daki ayet ve surelerle yanıt veren Demirtaş, “Kürdistan’ın, en kadim milletlerden birine tek millet ve tek dil dayatması haksızlıktır. İslamiyet’te var mı böyle bir şey? Bu söylemlerin adı faşizmdir” dedi.
Demirtaş, “Dağda ölene ağlamayan insan değildir” dediği için hakkında soruşturma başlatılan Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven’e sahip çıkarak, “Yaşamını yitiren insanların arkasından ağlama erdemini gösteremeyenlerden olamayacağız. Ölen gerillaya da askere de ağlayacağız. Bugün her birisi için ağlayacağız ki yarın güleceksek hep birlikte gülebilelim” diye konuştu.
Suriye’de gerçekleşecek çözüm modelinin her yere örnek olacağını dile getiren Demirtaş, “Parlamentoda Suriye ile ilgili savaş tezkeresi çıkarılacağına Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kürt Yüksek Konseyi’ni Türkiye’ye davet etmeli ve onlarla siyasi ilişki geliştirilmelidir” dedi.

Öcalan posteri ve Türk bayrağı
* Konuşmaların yapıldığı sahnenin sağına Türk bayrağı, soluna ise BDP bayrağı, sahnenin arkasına  “Direnerek özgürlüğe yürüyoruz” pankartı asıldı. Salonunun içi ise Kürtçe, Süryanice ve Türkçe pankartlarla süslendi.
* Kongrelerinde Öcalan lehine eylem yapılması, Öcalan resimlerinin kaçak biçimde asılması nedeniyle çok sayıda davaya hedef olan BDP’liler ilk kez parti kongresinde Öcalan’ın dev bir posterini astırdı. Öcalan’ın güvercin uçururken çekilmiş fotoğrafının yer aldığı posterde Türkçe ve Kürtçe “Öcalan için özgürlük” yazısı yer aldı. Öcalan’ın dev posteri duvarda asıl olan Atatürk ve Türk bayrağını kapattı.
* Yüzlerini poşu ile kapatarak sahneye Öcalan posteri ile çıkanlar ”Salonda poşu ile yüzlerini örtüp sayın Öcalan posterini taşıyan arkadaşlar, bunu yapmanıza gerek yok. Zaten salonda Sayın Öcalan’ın posteri mevcut; BDP Sayın Öcalan’ı sahipleniyor” anonsu yapıldı.
* Salonun sol tarafına Mahir Çayan, Kemal Pir, İbrahim Kaypakkaya, Deniz Gezmiş ve Mazlum Doğan’ın fotoğrafları asıldı.
* Kongrede ilk defa Kürtçeden Türkçeye simültane çeviri de yapıldı. Konuklar için Sorani, Kurmanci ve İngilizce anlık çeviriler de yapıldı.  
 

Ersanlı ve Beşikçi Akademik Kurul’da
BDP 2. Olağanüstü Kongrede, KCK operasyonları sonucu tutuklanan 57 Parti Meclisi üyesinin yerine yeni isimler geldi. Kongrede Eşbaşkanlar Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak ile devam kararı çıktı. İlk kez oluşturulan Akademik Siyasi Danışma Kurulu’na İsmail Beşikçi, Büşra Ersanlı, Tarık Ziya Ekinci’nin aralarında bulunduğu isimler girdi. Yeni PM’ye ise Uludere’de 7 yakınını kaybeden Ferhat Encü, Mehmet Sincar’ın eşi Cihan Sincar da girdi.

PYD’liler sınırdan geçemedi
Kongreye Kuzey Irak Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’yi temsilen eski Meclis Başkanı ve KDP Politbüro Üyesi Kemal Kerküki, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’yi temsilen KYB Politbüro üyesi  Mele Bahtiyar ile KDP, KYB ve Goran Hareketi’nden (Değişim) çok sayıda yetkili katıldı. Kürt parlamentosu milletvekilleri ile Kürdistan Demokratik Çözüm Partisi Eşbaşkanı (PÇDK) Diyar Xerib, Azad Mahmud Kadir, Helil Fereç, Çinur Xarib, Abdullah İsmail Abdullah da kongreye katılan isimler arasında yer aldı. Aralarında PYD’lilerin de yer aldığı Yüksek Kürt Heyeti’nden isimler ise Suriye sınır kapılarının kapalı olması nedeniyle Türkiye’ye geçemediği için kongreye katılamadı.

80 kişilik PM listesi
Gültan Kışanak, Abdullah Kaya, Abdurrahim Atilla, Adil Kurt, Adnan Etli, Ali Damar, Ali Ürküt, Altan Tan, Arife Çınar, Ayhan Karabulut, Ayla Akat, Ayla Yıldırım, Cemil Elden, Cihan Sincar, Demir Çelik, Diren Yağan, Diyadin Fırat, Emir Ali Çelebi, Faruk Sağlam, Ferhat Encü, Ferhat Tarhan, Filiz Koçali, Gülçin İsbert, Güngör Alp, Hamit Geylani, Hasip Kaplan, Haydar Kılıçoğlu, Hayri Ateş, Hüseyin Dağ, Hüseyin Gevher, Hüseyin Gözen, Hüseyin Koçuk, Hüseyin Tanas, Hüseyin Altun, Hüseyin Güngör, İhsan Coşkun, İnan Kızılkaya, Kemal Peköz, Kenan Şen, Kibriye Evren, Kutbettin Saltan, M. Nezir Karabaş, M.Sıddık Akış, Mehmet Aslan, Mehmet Öcalan, Mehmet Ayhan, Mehmet Sait Üçlü, Mehmet Zekikoç, Meliha Varışlı, Memet Doymaz, Meral Danışbeştaş, Mihdi Perinçek, Mukkades Kubilay, Naile Bali, Nazmi Gür, Necla Yıldırım, Nezir Gülcan, Nimet Sezgin, Nuri Duman, Nursel Aydoğan, Osman Ergin, Özgür Sevgigöral, Pelin Yılmaz, Pınar Akdemir, Rabia Tekeş, Rahşan Engin, Ramazan Yıldız, Saadet Becerikli, Sabahat Tuncel, Selahattin Esmer, Sırrı Sever, Sinem Coşkun, Şaban Roşan Işıktaş, Şehbal Şenyurt Arınlı, Ulaş Koparan, Veli Büyükşahin, Veli Haydar Güleç, Yıldız Çelik, Yüksel Mutlu ve Zarife Atik.


Bilgi YarışmasıHangisi bir Türk müziği makâmıdır?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Türkiye çöl olmasın sloganı hangi vakıfa aittir?

    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
    İlginizi ÇekebilirX