12 yaşında 2.13 cm boyunda olmak avantaj mı?

Kanada'da yaşayan 12 yaşındaki Olivier Rioux dünya üzerindeki birçok genç gibi basketbolu heyecan verici buluyor, basketbol oynayarak spor yapıyor, deşarj oluyor. Buraya kadar her şey normal. Ancak bir ufak detay daha verdiğimizde işin rengi değişiyor: Olivier Rioux tam 2.13 cm boyunda!

12 yaşında 2.13 cm boyunda olmak avantaj mı?

Zıplamasına gerek yok

Evet, yanlış duymadınız. Olivier Rioux henüz daha 12 yaşında olmasına rağmen tam 2.13 cm boyunda. Okulundaki basketbol takımının vazgeçilmezi olan, basketbola olan sevgisinden daha da öncelikli olarak boy avantajı dikkat çekici. Zıplamasına gerek yok. Yaşıtlarının öyle ilerisinde ki haliyle rekabet kısmında az biraz soru işaretleri oluşmasına sebebiyet veriyor.

Kim bunu ister?

Olivier'in basketbol oynadığı videolar şimdiden sosyal medyayı sallamış durumda. Özellikle Youtube ve Facebook'ta Olivier'in boy avantajına vurgu yapılmasından ziyade resmen öcü gibi "Bakın bakın boyuna, yok artık"ların hedefi haline gelmiş durumda. Boydan bahsediyoruz. Evet, kim 12 yaşında 2.13 cm olmak ister? İlerde basketbolu bir meslek olarak yapmak isteyenler belki.

Yeteneği bile fark edilmiyor

Ama yine de bu kadar fazla uzun boylu olmak aslında Olivier için bir dezavantaj. Çıktığı her okul maçında "Boyuna bak bir de yaptığı hatalara bak" diye suçlanması olası. Göze çarpıyor. Ayrıca ne kadar yetenekli olursa olsun her zaman boyu, yeteneğinin önüne çıkıyor. Gölgeliyor aslında kabiliyetlerini. Görmüyor göz ilk etapta ne kadar başarılı olursa olsun, ne kadar başarılı olacaksa olsun.

'Haksız rekabet' mi?

Bir de 'haksız rekabet' kısmı var elbette. "Ooo, hocam, Olivier'in boyu bende olsa... Haksız rekabet bu"larla da boğuşuyor olabilir Olivier. Kilomuza karışabiliyoruz ancak boyumuzu uzatmamız filan hikâye. Henüz öyle bir dünya, öyle bir teknoloji yok. Ve boyu uzun bir takım arkadaşını görüp 'haksız rekabet hojam ya' demek tam anlamıyla bir aşağılık kompleksi durumu. Yani yetersizliğini kabullenmek yerine üste çıkmak.

"Boyun uzar, basket oyna"

Spor anlayışımızın sadece futbolla sınırlı olması ve bu durumun sadece Türkiye'de değil dünya genelinde de olması aslında üzücü bir durum. Gençlere sorsak birçoğu belki de basketbolu daha heyecan verici, daha dinamik bulduğunu söyleyebilir. Ergenlik çağındaki gençlerin "Boyun uzar, basketbol oyna" baskısı yapmak belki de basketbola yönelmeleri çok daha olası.

Bilinçaltı mesajı

Ama basketbol konusunda da bu kadar şekilci olmamak gerekiyor. Olivier'in boyu dikkat çekici. Kabul. Ama eğer öğretmenlerimiz, ailelerimiz bize "Sen basket oyna, boyun uzar" diye şekilci davranmasa ve bilinçaltımıza ne kadar yetersiz olduğumuzu aşılaması ne Olivier'i kıskanacağız ne de onun üzerine bu kadar gereksiz gideceğiz.

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

 

 

 

 

Bu makaleye ifade bırak