Gündem
02.02.2012 - 02:30 | Son Güncelleme: 02.02.2012-2:30

12 yaşındaki kızı sözleşmeyle sattılar

Antalya’da 6 yıl önce, daha 12 yaşında olan kızı, babasının imzaladığı “Kızım E.Y.’yi Yusuf A.’ya teslim ediyorum, parayı peşin aldım” yazan sözleşmeyle 5 bin liraya satın alan Yusuf A. tutuklandı

Sitene Ekle

TESLİME TOSUN Antalya DHA

Antalya’da 6 yıl önce 12 yaşında olan E.Y. adlı kızı babası Osman Y.’den 5 bin liraya aldıktan sonra satış sözleşmesi imzalatan inşaat malzemesi ticareti yapan 54 yaşındaki Yusuf A., tutuklandı. Bugün 18 yaşında olan E.Y., iddiaya göre 2006 yılında, henüz 12 yaşındayken babası Osman Y. tarafından, oğlunun çalıştığı inşaat malzemeleri dükkanının sahibi Yusuf A.’ya 5 bin lira karşılığında satıldı. Küçük kızın babası ile işadamı arasında yapılan satış, sözleşmeyle de imza altına alındı.
E.Y.’nin vesikalık fotoğrafının da yapıştırıldığı sözleşmeye, “Kızımı 5 milyon ’5 bin TL’ liraya sattım. 12 Şubat 2006 tarihi itibariyle kızım E.Y.’yi Yusuf A.’ya teslim ediyorum. Parayı peşin aldım. Yukarıdaki tarihten itibaren Yusuf A.’nın kontrolünde olacaktır. Baba olarak rıza gösteriyorum’ dedi. İmzalandı” diye yazıldı. Sözleşmenin en altına, “E.Y.’ye soruldu. ‘Babamın rızasını ben de kabul ediyorum’ dedi. İmzaladı” diye yazıldı.

Öğretmen ortaya çıkardı
Eşinden ayrıldığı belirtilen 4 çocuk babası Yusuf A., küçük kızı ilk olarak Kemer’de bir otele götürdü ve burada tecavüz etti. İşadamının evinde tutulan ilköğretim 6’ncı sınıf öğrencisi E.Y.’nin, durumu okuldaki öğretmene anlatmasıyla satış ve tecavüz ortaya çıktı. Rehberlik öğretmeninin sınıfa, “Canınızı sıkan bir olayı yazarak anlatın” sorusu üzerine ağlayarak sınıftan kaçan E.Y., tuvalete saklandı. Ardından giden öğretmen, E.Y. ile konuştu. E.Y., ağabeyinin patronuna babası tarafından satıldığını söyleyip, Yusuf A’nın kendisine tecavüz ettiğini anlattı.
Öğretmenlerin tutanak hazırlayarak olayı polise aktarmasının ardından soruşturma açıldı. Açılan dava dosyası, 2006 yılından bu yana mahkemeler arasında dolaştı durdu. Dava sonunda Antalya 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı. Dava başladıktan sonra taraflar bulunamadı. Osman Y.’nin olaydan sonra eşini ve çocuklarını alarak memleketi Sivas’a göç ettiği belirtildi.

‘Babası satmak istedi’
Genç kızın babası, talimatla alınan ifadesinde, Yusuf A.’dan şikâyetçi oldu. Aradan 6 yıl geçtikten sonra işadamı Yusuf A. dün ilk kez hâkim karşısına çıktı. Yusuf A., mahkemede Osman Y.’nin kızını satmaya çalıştığını söyleyerek, şöyle devam etti: “Birgün babası geldi ve ev aldığını paraya sıkışık olduğu belirterek kızını satacağını söyledi. Ben de ’Olur mu öyle şey’ dedim. Hemen oradan bıçak aldı ve kızın boğazına dayadı. ’Ya satacağım, ya keseceğim’ dedi. Ben de kızı kurtarabilmek için atladım ve bıçağı alıp, ’Tamam ben alırım bu kızı’ dedim. Ama başım da belaya girmesin diye satış sözleşmesi yaptım.”
Talimatla ifadesi alınan baba Osman Y. ise şöyle dedi: “Oğlum İsmail Y., bu adamın yanında çalışıyordu. İtibarlı bir işadamıdır. Yaz aylarında kızım da, onun hırdavat ve inşaat malzemeleri satan dükkanında çalışmaya başladı. Bir gün bana ’Ben derin devlet için çalışıyorum. Senin bu kızında iş var. Onu okutmak ve eğitmek istiyoruz’ dedi. Hatta bana derin devlet adına bazı kağıtlar da imzalattı. Ben kızımı satmadım. Onu zaman zaman çağırıp, götürüyordu.”

Mahkemede yalanladı ama...
Hâkimin, “Niye polise haber vermedin? Bak ifadelerinin bazı yerlerinde bu çocuğa karşı yaptıklarını itiraf ettiğin bölümler var” sorusuna Yusuf A., “Polis bana baskı yaptı. Ben baskı altında ifade verdim” iddiasında bulundu. Hakim daha önce tanık olarak dinlenen otelin resepsiyon görevlisi Hakan Can ile sorumlusu Mustafa Önemli’nin ifadelerini okudu. Can ve Önemli’nin, “Bu kişi otelimize yanındaki küçük kız çocuğu ile geldi.
Biz kimlik sorduğumuzda bu kişi, çocuğun kendi kızı olduğunu söyledi, nüfus cüzdanını yanında getirmediğini söyledi. Küçük kız da yanında suskun durunca biz de gerçekten kızı zannederek odayı kendisine kiraladık” ifadesi için ne diyeceği sorulan Yusuf A., “Tamam otele gittim ve orada kaldım ama yanımda kız yoktu. Kızın yanımda olduğunu ispatlasınlar” dedi.  Genç kızın nerede olduğu bilinmezken, Yusuf A. mahkemece tutuklandı, duruşma ertelendi.

İnkâr etti ama...
12 yaşındaki E.Y.’yi otele götürdüğünü inkar eden Yusuf A., resepsiyon görevlilerinin “Çocuğun kızı olduğunu söyledi. Biz de gerçekten kızı zannettik, odayı kiraladık” ifadeleri üzerine, “Kızın yanımda olduğunu ispatlasınlar” dedi.


Etiketler:
Bilgi YarışmasıAt kosturup birbirine değnek atarak topluca oynanan spor hangisidir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    İstanbul, Osmanlı İmparatorluğunun kaçıncı başkentidir?
    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
    İlginizi ÇekebilirX