11.02.2019 12:44 | Son Güncelleme:

14 Şubat Sevgililer Günü hangi güne denk geliyor?

14 Şubat Sevgililer Günü için heyecan artık dorukta. 14 Şubat hangi güne denk geliyor? İşte 14 Şubat Sevgililer Günü'nün ortaya çıkışı...

14 Şubat Sevgililer Günü için geri sayım sürüyor. Milyonlarca insan özel kabul edilen bugünde birbirlerine kart veya hediye alarak Sevgililer Günü'nü kutluyor. İlk olarak Roma Katolik Kilisesi'nin inanışına dayanan 14 Şubat Sevgililer Günü, Valentine isimli bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır. Günümüzde Sevgililer Günü sevgililerin birbirlerine hediye aldığı bir gün olarak kutlanmaya devam etmektedir. Bu yıl 14 Şubat Sevgililer Günü Perşembe gününe denk geliyor.

SEVGİLİLER GÜNÜ İLK NE ZAMAN ORTAYA ÇIKTI?

Sevgililer Günü, her yılın 14 Şubat günü birçok ülkede kutlanan özel gündür. Kökeni, Roma Katolik Kilisesi'nin inanışına dayanan bu gün, Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır. Bu sebeple bazı toplumlarda "Aziz Valentin Günü" (İngilizce: St. Valentine's Day) olarak bilinir. Valentine kelimesi, Batı medeniyetlerinde hoşlanılan kişi veya sevgili anlamlarında da kullanılır.

Günümüzde, bazı toplumlarda sevgililerin birbirine hediyeler aldığı, kartlar gönderdiği özel bir gün olarak devam etmektedir. Tahminlere göre 14 Şubat günü, tüm dünyada 1 milyar civarında kart gönderilmektedir. Bunun yanı sıra hediye alımlarından kaynaklı piyasada satışlar artmaktadır.

Sevgililer günündeki en yaygın uygulama eşe ya da sevgiliye verilen karttır. Bu kartlara sevgi mesajları, aşk şiirleri vs. yazılır.
Özellikle batı medeniyetlerinde, sevgilisi olmayanlar hoşlandıkları kişilere kart gönderir. Alıcı kişi, içinde genellikle "Sevgilim olur musun?" yazan bu imzasız kartın kimden geldiğini bulmaya çalışır.

Sevgililer gününde hemen herkes sevgililerine veya eşlerine bu günün ruhu ile bütünleşen, karşı tarafa sevgilerini anlatan hediyeler verir. Bu hediyelerin başında çiçekler ve çikolata gelir.

Sevgililer Gününü çiftler genellikle başbaşa geçirirler. Başbaşa gidilen romantik bir yemek ya da evde hazırlanan romantik bir sofra en yaygın kutlamalardandır.

Bunların yanı sıra, Sevgililer Günü çok sayıda evlenme teklifinin de gerçekleştiği bir gündür.

Dünyada sevgililer günü

Suudi Arabistan'da resmi olarak da sevgililer günü kutlamasında kullanılan ürünlerin satışı yasaklanmıştır.
 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0