Osmaniye

Yerel Haber
14 Temmuz 2017 - 19:38

15 Temmuz Demokrasi Ve Milli Birlik Günü

OSMANİYE (AA) – Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi’nde (OKÜ) 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında, "15 Temmuz Destanı" adlı program düzenlendi.

Vali Ömer Faruk Coşkun, 5 Temmuz 2016’da, Fettullahçı Terör Örgütü tarafından gerçekleştirilen alçak darbe girişimine karşı milletin büyük bir reaksiyon gösterdiğini söyledi.

Hain darbe girişiminin milletin iradesiyle boşa çıkarıldığını dile getiren Vali Coşkun, "FETÖ tarafından gerçekleştirilen alçak darbe girişimine karşı, ülkemizin her köşesinde, bu necip millet vatanına, bayrağına ihanet edenlere karşı çok büyük bir reaksiyon göstermiş, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısına gönülden kulak kesilerek, hemen meydanlara koşmuştur.

Bu darbe girişiminin boşa çıkarılmasında, Cumhurbaşkanımızdan gelen emirle, bir daha dönmemek üzere evinden çıkarken, abdestini alıp çocukları ile helalleşen, hainlerin çelik zırhlarına karşı iman dolu göğsüyle gövdesini siper edip, yurduna alçaklar uğramasın diye şahadet şerbetini içen tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum, gazilerimize şükranlarımı sunuyorum."

OKÜ Rektörü Prof. Dr. Murat Türk ise üniversite senatosu tarafından ortak alınan kararla, programın gerçekleştiği amfiye "15 Temmuz Şehitler Amfisi" adının verildiğini dile getirerek şunları söyledi:

"Geçtiğimiz yıl FETÖ/PDY terör örgütüne mensup hainlerin girişimiyle yapılmak istenen darbe girişimine, her görüşten vatandaşlarımız iradesine, demokrasisine, geleceğine sahip çıkmak için aynı duyguyla, aynı heyecanla ve aynı kararlılıkla bir araya gelerek fırsat vermemiştir. Bizlerde şehit ve gazilerimize bir şükran ifadesi olarak ve hatıralarını gelecek nesillere aktarmak adına üniversitemiz senatosunun aldığı kararla içinde bulunduğumuz Karacaoğlan yerleşkemizin en büyük amfisinin adının ‘15 Temmuz Şehitler Amfisi’ olmasına oy birliği ile karar verdik.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından 15 Temmuz günü yaralanan gazilerden Adnan Yılmaz, Gürkan Güven ve Mehmet Hanifi Temurtaş, 15 Temmuz gecesi yaşadıklarını anlattı.


OsmaniyeYerel Seçim Sonuçları

Osmaniye Hava Durumu

12°CŞİMDİCUMA
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.