16.03.2019 08:24 | Son Güncelleme:

16 Mart 2019 Oyna Kazan editörün kıyağı! İpucu sorusu ve cevabı ne?

Oyna Kazan editörün kıyağı sorusu ve cevabı belli oldu. Canlı bilgi yarışması olan Oyna Kazan her gün binlerce para ödülü kazandırmaya devam ediyor. Günde iki kere yapıla Oyna Kazan'da ipucu sorularının yanında editörün kıyağı olarak bir soru için daha ipucu veriliyor. Peki 16 Mart 2019 editörün kıyağı sorusu ve cevabı ne?

Oyna Kazan her gün 13.00 ve 21.30'da kazandırmaya devam ediyor. Hafta sonları 21.30'da yapılan yarışmada bugünkü editörün kıyağı sorusu belli oldu. İpucu sorusu haricinde verilen editörün kıyağı yarışmacılara yardımcı olmaya devam ediyor.

İŞTE 16 MART EDİTÖRÜN KIYAĞI SORUSU VE CEVABI:

Hafızanın güçlenmesine ve öğrenmeye yardım etmesiyle bilinen vitamin nedir?

Hafızanın güçlenmesine ve öğrenmeye yardım etmesiyle bilinen vitamin B12'dir.

B12 NEDİR? FAYDALARI NELERDİR?

Özellikle hayvansal dokularda bulunur. B12 vitamini megaloblastik anemiyi önlemek için gereklidir, alyuvar üretiminde folik asitin (B9) düzenlenmesine yardım eder ve demir kullanımına yardımcı olur. Doğru sindirim, besinlerin alınması, protein sentezi, karbonhidrat ve yağ metabolizması için gereklidir.

B12 vitamini sinir tahribatını önler, doğurganlığı sağlar, hücre oluşumunu ve uzun yaşamasını sağlar, sinir uçlarının normal gelişimini kolaylaştırır, hafızanın güçlenmesine ve öğrenmeye yardım eder.

Bu vitaminin eksikliğinde yürüme bozukluğu, kronik yorgunluk, depresyon, sindirim bozuklukları, bayılmalar, mide bulantısı, kusma, fazla gaz çıkarma, baş dönmesi, uyku hali, karaciğer büyümesi, göz bozuklukları, halüsinasyonlar, baş ağrıları, dil enfeksiyonu, huzursuzluk, zor nefes alma, hafıza kaybı, sinirsel bozulmalar, kalp çarpıntısı, kansızlık, kulaklarda çınlama, omurilik yıpranması gibi rahatsızlıklar görülebilir.

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy1