GündemRSS
17.11.2013 - 10:05 | Son Güncelleme: 17.11.2013-10:05

17 Kasım ALES Sınav Soru ve Cevapları İndir Ne Zaman (ÖSYM)

ALES 2013 Sınavı ne zaman saat kaçta başlayacak? 17 Kasım ALES sınav soru ve cevapları ÖSYM açıklar açıklamaz burada olacaktır.ALES sınav soru ve cevapları için bizi takip ediniz...

Sitene Ekle
17 Kasım ALES Sınav Soru ve Cevapları İndir Ne Zaman (ÖSYM)

ALES 2013 Sınavı ne zaman saat kaçta başlayacak? 17 Kasım ALES sınav soru ve cevapları ÖSYM açıklar açıklamaz burada olacaktır.ALES sınav soru ve cevapları için bizi takip ediniz...

ALES-2013 Sınavı ne zaman saat kaçta başlayacak? Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı sonbahar dönemi sınavı bugün yapılacak.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM), 81 il merkezi ile Lefkoşa ve Bişkek'te gerçekleştirilecek sonbahar dönemi sınavı, saat 09.30'da başlayacak ve 180 dakika sürecek.

Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolara naklen atanmak ve lisansüstü eğitimi programlarında öğrenim görmek isteyenlerin ALES'e girmesi gerekiyor. Yükseköğretim Kurulu tarafından izin verilen yükseköğretim kurumlarındaki öğretmenlik sertifika programlarına öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinde de ALES sonuçları kullanılacak. Öğretmenlik sertifika programlarına başvuruda bulunmak isteyenlerin bu sınava girmeleri gerekiyor.

Yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı ihtiyacının karşılanması amacıyla lisansüstü öğrenim görmek üzere yurt dışına gönderilecek adayların seçiminde de bu sınavın sonuçları kullanılacak.

Adayların, kimlik ve güvenlik kontrolleriyle salona giriş işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için sınavın başlama saatinden en az bir saat önce sınava girecekleri yerde olmaları gerekiyor.

Adayların, ön ve arka yüzde ÖSYM'nin belirlediği bilgiler dışında herhangi bir yazı, resim, işaretin yer almayacağı giriş belgelerinin renkli ya da siyah-beyaz çıktısı ile fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgelerini sınava gelirken yanlarında bulundurmları gerekiyor.

Nüfus cüzdanı, pasaport, zorunlu askerlik görevini ifa eden er veya erbaşlarla askeri öğrenciler için askeri kimlik belgesi (muvazzaf askerler için geçerli değil), Türk vatandaşlığından izinle ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait pembe veya mavi kartlar özel kimlik belgesi olarak kabul edilecek ancak sürücü belgesi, meslek kimlik kartları gibi belgeler sınava giriş için geçerli belge sayılmayacak.

Söz konusu belgeleri yanında bulundurmayan aday mazereti ne olursa olsun sınava alınmayacak, alınsa bile sınavı geçersiz sayılacak.  Sınavın sonuçları, yapıldığı tarihten itibaren üç yıl geçerli olacak.


En son çıkan oyunları mı merak ediyorsunuz? Oyun tutkunları buraya!

Yorum Yazın
Gönder
Detaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
©Copyright 2014 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.