Ege

15.12.2017 - 01:30

183 yıldır yanan ateş...

Bir şarkıdır Kemeraltı

Sitene Ekle
Fedo'nun Dükkanı  |  Fedai Ünal fedonunal@gmail.com Tüm Yazıları »

Bir şarkıdır Kemeraltı... Dinler dinler, bi daha dinler, doyamazsın...

Hisarönü’nde kahvesine, şambalisine, Abacıoğlu Han’a, Mirkelam Han’a, Havra Sokağı’na doyamazsın.

Koca bi gün gezersin.

Sen bitersin, Kemeraltı bitmez.

Ama çeşit çeşit lezzetleriyle imdadına yine o yetişir.

En güzel yemekleri sunar sana.

İşte bu şahane çarşının en eskilerinden, bi fırından söz etmek istiyorum size.

Haktanır Pide Fırını.

Üç çeşit var

Tam 183 yıldır aynı yerde...

1834 yılında yapılmış, İzmir’in ilk fırınıymış burası. İkinci Dünya Savaşı sırasında, karneyle ekmek dağıtılan yerlerden biriymiş. Ekmek fırını olarak yıllarca hizmet vermiş ‘Güzel İzmir’e. Sonra pideci olmuş. İyi ki de olmuş.

Yerini size tarif etmek istiyorum ama inanın Kemeraltı’nda bir yeri tarif etmek, benim gibi hep aynı yolu kullanan biri için çok zor. Ben size Fincancılar Çarşısı yakını diyeyim, gerisini vereceğim telefondan sorun olur mu?

Gittiğinizde de öyle sakın ihtişamlı bi yer, çeşit çeşit pideler beklemeyin. Bildiğiniz klasik pide yapıyor Haktanır Pide. Kıymalı, kıymalı yumurtalı ve peynirli.

Ben eğer yalnızsam özellikle alt katta bir masaya oturuyorum. Mermer masada otururken pidenin yapılışını seyretmekten acayip keyif alıyorum. Usta hızlıca yaptığı pideyi sanki fırına değil de, bir zaman makinesinin içine atarmış gibi geliyor bana. Düşünsenize 183 yıldır bir ateş var içeride.

Fırından çıkan pideyi garson masaya önceden serdiği bir saman kâğıt üzerine yapıyor. Hemen yanına da biraz roka ve hazır limon suyu bırakıyor. Ve son noktayı da pidenin üzerine tahta saplı bir bıçak koyarak yapıyor.

Biraz da roka

Pide konuşuyor sanki “ben” diyor, “ben bir hamurdum, sen fırın görüyorsun ama 183 yıl önceki ateşte piştim, neler var içeride neler, hadi kes beni de ağız birliği yapalım, sana da anlatayım”...

Bi parça pide, biraz roka alıp götürüyor beni uzaklara.

Hele yanında bi yudum da eski şişe ayranımdan içmek hepten uçuruyor aklımı.

Çıtır çıtır kıvamında gelen pideyi en keyifli yediğim mekânlardan biri burası.  Bugün Cuma. Şimdi hemen yapın programınızı, yarın alın çoluk çombalağı yanınıza ve bir tarih yolculuğuna çıkın.

Sürpriz yapın ailenize, sevgilinize, arkadaşlarınıza... Sizi bir zaman makinesine götüreceğim deyin.

Haktanır Fırını’na, Kemaraltı’na benden selam söyleyin...

Haktanır Pide: 0232 484 92 87-0555 582 10 21...

©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.