23 kasım tool
milliyet logosu

Bosna'da sevindiren gelişmeler

Bosna'da 1997'de düzenlenecek yerel seçimler konusunda bütün taraflar arasında anlaşma sağlandı. Seçimleri denetlemekle görevli Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) Bosna temsilcisi Amerikalı Robert Frowick, Bosna'daki Sırp Cumhuriyeti yetkilileriyle yapılan uzun görüşmeler sonucunda anlaşma sağlandığını bildirdi.

Bosnalı Sırp yetkililerin, yerel seçimlerin AGİT gözetiminde düzenlenmesine onay verdikleri kaydedildi. Frowick, bu kararın, Lizbon'da bugün başlayacak AGİT zirvesi öncesinde çok önemli bir gelişme olduğunu belirtti. Bosna'da yapılacak yerel seçimlerin tarihi bu yıl içinde iki kez ertelenmişti.
Boşnak - Hırvat Federasyonu, kasım ayında AGİT'ten, 1997'de düzenlenecek yerel seçimleri denetlemesini istemiş, Bosnalı Sırplar ise buna karşı çıkmıştı.

BAŞKANLIK İÇİN DE ANLAŞMA

Bu arada Bosna - Hersek'te, üçlü devlet başkanlığı kurulunun, kabinedeki görev dağılımı için de anlaşmaya vardığı bildirildi.
Bosna televizyonunun verdiği habere göre, Boşnak - Hırvat Federasyonu ortak devlet başkanlığı kurulu, yaptığı dokuzuncu toplantıdan sonra, kabinede üyelik dağılımını belirledi. Anlaşmaya göre, bakanlar kurulu, biri Müslüman, biri Sırp iki eşbaşkan, bir Hırvat başkan yardımcısı, Hırvat dışişleri bakanı, Sırp bayındırlık-sivil işler bakanı ve Müslüman bir ticaret bakanı olmak
olmak üzere 6 üyeden oluşuyor.
Müslüman Boşnak ve Hırvatlar, 6 üyeli Bakanlar Kurulu'nun, milliyetlerin nüfus oranlarını yansıtacak şekilde, üç Müslüman, iki Sırp ve bir Hırvat temsilciden oluşmasını istiyorlardı. Anlaşma ile Müslüman, Sırp, Hırvat tarafları 2'şer temsilciye sahip oldular. Ülkede barışın uygulanmasında sivil halkın sorunlarının çözümünde koordinatör olan Yüksek Temsilci Carl Bildt'in yardımcısı Paul Steiner'ın, gece geç saatlerde bu konuda bir basın toplantısı
yapacağı belirtildi.

[Ana Sayfa] [Siyaset] [Ekonomi] [Dünya] [Magazin] [Sanat] [Yaşam]
[Entellektüel] [Spor] [Köşe Yazarları] [Dizi Yazı] [Eğitim]