23 kasım tool
milliyet logosu

CIA, şeriatın peşinde

ABD gizli servisi CIA'nın, "İran'da Şah rejiminin devrilmesi sırasında olduğu gibi, Suudi Arabistan'da da olabilecek herhangi bir rejim değişikliği karşısında hazırlıksız yakalanmamak için" bu ülkeyi dikkatle izlediği bildirildi.

New York Times gazetesinde dün yer alan haberde, CIA'nın, Dahran kentinde, ABD askerlerinin bulunduğu bölgeye 25 Haziran'da düzenlenen ve 19 ABD askerinin öldüğü saldırıdan sonra bu ülkeyi yakından izlemekle görevli uzman bir heyet oluşturduğu kaydedildi. CIA'nın bu saldırıdan sonra, S. Arabistan'daki monarşik rejim aleyhtarı muhalefet grupları hakkındaki istihbaratların yetersiz olduğu sonucuna vardığı belirtildi.
Kimliği ve görevi açıklanmayan bir yetkili, gazeteye verdiği demecinde, "S.Arabistan karanlık bir çukur. Bu bölgede olup bitenleri anlamamız konusunda büyük eksiklerimiz var" dedi. CIA'nın, Suudi Arabistan'ı Rusya, İran ya da Çin konusunda olduğu gibi, istihbarat alma stratejisi açısından öncelikli hedef olarak gördüğü belirtiliyor. New York Times gazetesinin haberinde, ABD yönetiminin Suudi Arabistan'a gidecek vatandaşlarına daha sık uyarılarda bulunacağı da belirtildi.
ABD Savunma Bakanlığı'na Eylül ayında sunulan bir raporda, S.Arabistan'daki terörist grupların kapasiteleri ve uzun vadeli eğilimleri konusunda istihbarat yetersizliği bulunduğu ifade edilmişti.

İRAN'DA ANTEN TOPLAMA

Bu arada İran'da güvenlik güçleri, Amerika'nın Sesi'nin (VOA) Farsça yayınının başlatılmasından sonra, başkent Tahran'daki uydu antenleri toplamaya başladı. VOA, bir ay önce, Asya Sat uydusunu kullanarak, her cuma akşamı, Washington'dan, İran'a yönelik bir saatlik farsça televizyon yayını başlattı. ABD'de yaşayan ünlü İranlı sanatçıların da katıldığı programın Talk-Show niteliğinde olduğu ve seyircilerin İran'dan telefonla yayına katılabildikleri belirtiliyor. Polisin VOA yayınından hemen sonra başkentin birçok mahallesinde daha önce uydu anten olduğu tesbit edilen evleri basarak, binlerce antene ve alıcıya el koyduğu belirtiliyor.

[Ana Sayfa] [Siyaset] [Ekonomi] [Dünya] [Magazin] [Sanat] [Yaşam]
[Entellektüel] [Spor] [Köşe Yazarları] [Dizi Yazı] [Eğitim]