23 kasım tool
milliyet logosu

BAB, Ege sorununu görüşüyor

BATI Avrupa Birliği Parlamenterler Meclisi toplantıları bugün Paris'te başlıyor. Toplantılar sırasında Fransız parlamenter Jean De Lipkowski tarafından hazırlanan Akdeniz'de Güvenlik adını taşıyan, Atina ve Ankara arasındaki görüş ayrılıklarının NATO içinde kurulacak bir çeşit temas grubunun yardımlarıyla çözülmesini savunan bir rapor tartışılarak oylanacak.
Fransız parlamenterin raporunda, Türkiye ve Yunanistan arasındaki sorunların Akdeniz bölgesinde istikrarsızlığa yol açtığı belirtilerek, Bosna Hersek'te sorunun çözümü için kurulan Bosna Hersek Temas Grubu türü bir oluşumun Türk - Yunan ilişkilerindeki gerginliğin giderilmesinde de yardımcı olabileceği ileri sürülüyor. Kıbrıs sorununun, iki ülke arasındaki sorunların önemli bir gündem maddesini oluşturduğu hatırlatılan raporda, önerilen temas grubuna ABD, Türkiye, Yunanistan ve bazı Avrupa ülkelerinin katılabileceği ifade ediliyor.
Raporda, Türkiye AB'nin tam üyesi olmadığı için NATO içinde kurulacak bir temas grubunun daha faydalı olabileceği kaydedildi. Toplantılar sırasında "Batı Avrupa Birliği'nin gelecekteki rolü", "Karadeniz bölgesindeki parlamenterler arasında işbirliği", "Avrupa güvenliğinin doğu boyutu" başlığında hazırlanan raporlar da tartışılarak oylanacak. Paris'teki toplantılarda Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac yarın bir konuşma yaparak, parlamenterlerin sorularını yanıtlayacak. BAB Asamblesi'ne Türk parlamenterler DSP Milletvekili İsmail Cem başkanlığında bir heyetle katılacaklar. Türkiye'nin BAB'a ortak üye olması sıfatıyla Türk parlamenterler sadece BAB Asamblesi'nin komisyon toplantılarında oy kullanma hakkına sahipler. Türk parlamenterler genel kurul toplantılarına katılıyorlar, ancak oy kullanamıyorlar.

[Ana Sayfa] [Siyaset] [Ekonomi] [Dünya] [Magazin] [Sanat] [Yaşam]
[Entellektüel] [Spor] [Köşe Yazarları] [Dizi Yazı] [Eğitim]