23 kasım tool
milliyet logosu

İsrail'le yeni anlaşma

Türkiye ile İsrail arasında 1997'de ortak tatbikat yapmayı ve askeri işbirliğini artırmayı öngören yeni bir anlaşma geçtiğimiz hafta Ankara'da imzalandı

DIŞ HABERLER SERVİSİ

İSRAİL ile Türkiye 1997'de ortak askeri manevralar yapmayı da içeren yeni bir askeri işbirliği anlaşması imzaladı. İsrail radyosunun verdiği habere göre anlaşma İsrail Savunma Bakanı Yitzhak Mordechai'nin yardımcısı General David Ivri'nin geçtiğimiz hafta Ankara'ya yaptığı ziyaret sırasında imzalandı.
Türkiye ile İsrail arasındaki yeni anlaşmanın 1997 yılı içerisinde tarafların askeri işbirliğini artırmasını ve ortak tatbikatlar yapmalarını öngördüğü bildiriliyor. Ivri, geçen hafta Ankara'ya gerçekleştirdiği ziyareti sırasında Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarı General Tuncer Kılınç ve Türk savunma sanayii yetkilileriyle görüşmelerde bulunmuştu. Ivri başkanlığındaki İsrail ekibinin ziyaretinin bu yıl başlarında Türkiye ile İsrail arasında imzalanan iki askeri işbirliği anlaşmasının öngördüğü "karşılıklı danışmalarda bulunma" maddesi çerçevesinde gerçekleştiği belirtildi.
Şubat ayında imzalanan askeri işbirliği anlaşması çerçevesinde İsrail Hava Kuvvetleri pilotları Türk hava sahasında eğitim uçuşlarını sürdürüyorlar. Buna karyşın Türk Hava Kuvvetleri pilotları da İsrail'de yüksek teknolojiler konusunda eğitim alıyorlar.
İki ülke arasında imzalanan bu anlaşma özellikle Arap dünyasının ve yeni hükümetin büyük ortağı olan Refah Partisi'nin büyük tepksini çekmişti. İran ve Suriye gibi ülkelerTürkiye'yi Arap dünyasının çıkarlarına karşı hareket ettiği gerekçesiyle protesto etmişlerdi. Başbakan Necmettin Erbakan da İsrail - Türkiye yakınlaşmasından rahatsızlık duyduğunu ve Arap ülkeleriyle ilişkilerin bozulmasından endişe duyduğunu defalarca dile getirmişti.
Ancak iki ülkenin, özellikle askeri yetkilileri bu tür anlaşmaların gerekli olduğu konusundaki ısrarlarını sürdürmüşler ve bu çerçevede işbirliğinin başka bir ülkenin çıkarına yönelik olmadığını vurgulayarak Ağustos'ta savunma teknolojisi konusunda yeni bir anlaşma imzalamışlardı.

[Ana Sayfa] [Siyaset] [Ekonomi] [Dünya] [Magazin] [Sanat] [Yaşam]
[Entellektüel] [Spor] [Köşe Yazarları] [Dizi Yazı] [Eğitim]