23 kasım tool
milliyet logosu

Kürt Parlamentosu, Kuzey Irak'a taşınıyor

Türkiye'den kaçan DEP'lilerin öncülüğünde Avrupa'da oluşturulan sürgünde Kürt Parlamentosu, Kuzey Irak'a taşınıyor. Bölgede faaliyet sürdüren Kürt örgütlerini aynı çatı altında toplamaya çalışan Kürt Parlamentosu'ndan bir heyet, halen Kuzey Irak'ta bulunuyor.

Namık DURUKAN - DİYARBAKIR

Kuzey Irak'ta Barzani ve Talabani'den sonra üçüncü güç olma yolunda çalışmalarını sürdüren PKK, Kürt örgütleri arasında birlik sağlanması ve bölgede demokratik federasyon kurulması için yoğun faaliyet sürdürüyor. Soran bölgesinde faaliyetlerini arttıran ve Kürt grupları ile iyi diyaloglar geliştiren PKK'nın siyasi alanda ileri adımlar attığı bildiriliyor.
PKK'ya yakınlığı ile bilinen sürgünde Kürt Parlamentosu, çalışmalarını Kuzey Irak'a taşıyacak. Avrupa'nın birçok ülkesinde büro kuran Kürt Parlamentosu, kalıcı faaliyetler sürdürmek üzere Yürütme Konseyi Başkanı Zübeyir Aydar başkanlığında bir heyeti, Kuzey Irak'a gönderdi. Yaklaşık iki aydan bu yana bölgede temaslarını sürdüren heyet, KDP ve KYB başta olmak üzere, bütün Kürt örgüt ve grupları ile görüşmeler yaptı. Bu görüşmeler sonucunda parlamentonun bölgeye taşınması benimsendi. Kürt Parlamentosu'nun Belçika'da yapılan aylık olağan toplantısında, Kuzey Iraklı Kürt örgütleri ile ilişkilerin daha da sıklaştırılması ve bu amaçla bölgeye yeni bir temas heyetinin gönderilmesi kararlaştırıldı.
Kürt Parlamentosu'nun Kuzey Irak'a taşınması için, faaliyetlerin hızlandırılması da istendi. Eski DEP'li Zübeyir Aydar, amaçlarının Kürtler arasında çatışmalara son verip birlik sağlamak olduğunu belirterek, bütün Kürt partileri arasında dostluğun kurulması ve geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.

[Ana Sayfa] [Siyaset] [Ekonomi] [Dünya] [Magazin] [Sanat] [Yaşam]
[Entellektüel] [Spor] [Köşe Yazarları] [Dizi Yazı] [Eğitim]