23 kasım tool
milliyet logosu

Atina "sivil ordu" kuruyor

Her yıl ordusuna asker bulmakta biraz daha zorlanan Yunanistan umudunu vatandaşlara bağladı. Sivil savunma taburları adı altında oluşturulacak birimler kriz anında silahlandırılacak. Bu karar karşı çıkanlara hapis cezası uygulanacak

Taki BERBERAKİS - ATİNA

ORDUSUNU güçlendirme amacıyla sivil savunmaya da önem vermeyi kararlaştıran Yunanistan, doğu Ege'deki adalarda ve Batı Trakya'da yaşayan vatandaşlarına da silah vermeyi planlıyor.
Önümüzdeki, Ocak ayında Yunan Parlamentosu'na getirilecek yasa taslağı, 19 - 65 yaş arasındaki tüm erkekler ile 19 - 50 yaş arasındaki tüm Yunanlı kadınların ülke sivil savunmasına katılmalarını zorunlu kılıyor. Yasa "vatandaşlar, savaş durumunda yerel savunmaya katılacaktır" diyor ve bu karara uymayanların hapis cezasına çarptırılmalarını öngörüyor. Hapis cezalarının ise 2 - 6 ay arasında değişmesi öngörülüyor.
Yasa, sivil savunmaya katılacakların yılda 12 gün eğitim görmesini, silah kullanmayı öğrenmesini kanunlaştırıyor. Aynı eğitim süresince, yasaya göre "doğal afetlerden korunma" dersi de verilecek. Yasa uyarınca her belediyede ve sınır bölgelerindeki köylerde, nüfusa göre "sivil savunma taburu veya bölüğü" oluşturulacak.
Yunan başbakanı ile savunma, dışişleri bakanları, bakan yardımcıları ve Yunan ordusunun kuvvet komutanlarından oluşan "Yunan savunma ve dışişleri konseyi" emrinde olacak "sivil savunma birimleri"ne kriz veya savaş anında silah dağıtılacak.
Yetkililer, "sivil savunma birimleri" ve diğer yandan, Yunan ordusunda geçtiğimiz yıllarda başlayan "paralı asker" uygulamasıyla ülkede yaşanan "nüfus artmaması" sorununa çare arandığına dikkat çekiyorlar. Nitekim, yıllardır nüfusu on milyonda sabit kalan Yunanistan'da, asker yaşına gelen gençler her yıl azalıyor.

[Ana Sayfa] [Siyaset] [Ekonomi] [Dünya] [Magazin] [Sanat] [Yaşam]
[Entellektüel] [Spor] [Köşe Yazarları] [Dizi Yazı] [Eğitim]