23 kasım tool
milliyet logosu

Zirveye Demirel çıkarması

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, bugün Lizbon'da başlayacak olan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı zirve toplantısında Türkiye'nin üzerinde ısrarla durduğu terörizm konusunda yüklü bir çıkarma yapacak.

Barçın YİNANÇ - LİZBON

Demirel, dün Ankara'dan ayrılmadan önce havaalanında yaptığı açıklamada, "Bugün AGİT'in uluslararası güvenlik, huzur ve istikrarı, önemli ölçüde tehdit eden terörizme, saldırgan milliyetçilik ve ırkçılık eğilimlerine karşı daha gerçekçi bir yaklaşım benimsemesi ve kararlı bir tavır izlemesi, öncelik verdiğimiz hedefler arasında yer almaktadır. Türkiye, zirve sırasında bu konular üzerinde durmaya devam edecektir" diye konuştu.
Demirel, AGİT zirvesinde, Avrupa'nın yeni güvenlik mimarisi başta olmak üzere, AGİT'in etkinliğinin artırılması ve AGİT'in temelinde yer alan ortak ilke ve değerlerin bu coğrafyada güçlendirilmesi konularının ele alınacağını söyledi. Zirvede, AGİT'in müdahil olduğu bölgesel ihtilaf ve sorunların mevcut durumu ve bunların çözümlenmesi konusunda atılacak yeni adımların da gözden geçirileceğini belirten Demirel, bunlar arasında Bosna - Hersek ve Azeri - Ermeni ihtilafı gibi sorunların yer aldığını söyledi.
Demirel, AGİT'in, 1975 yılında 35 ülke tarafından imzalanan ve kendisinin de imzası bulunduğu Helsinki Nihai Senedi'nin başlattığı bir sürecin bugün vardığı aşama olduğunu da kaydederek şöyle konuştu:
"O tarihte Türkiye Cumhuriyeti adına Hükümet başkanı olarak zirveye katılmış ve Helsinki Nihai Senedi'ni imzalamıştım. Bu belgeyi imzalarken amacımız, sınırların ihlal edilmezliği ve devletlerin toprak bütünlüğü ilkelerine bağlı kalınarak, Avrupa'da karşılıklı güven anlayışının güçlendirilmesini, barış ortamına elverişli koşulların geliştirilmesini sağlamak ve aynı bağlamda demokrasinin ve insan haklarının zemin kazanmasına katkıda bulunmaktı."

TÜRKİYE'NİN TERÖR BAŞARISI

Türkiye yoğun bir mücadelenin ardından Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın terörle mücadelede daha aktif ve etkin bir rol oynaması konusunda 54 ülkenin temsilcisini ikna etmeyi başardı.
Zirve toplantısında yayınlanacak sonuç belgelerinde AGİT'in terörle mücadele yollarını araştıracağı yönünde bir madde yer alacak. Türk diplomasisi yoğun görüşmelerin ardından terörle mücadelenin yeni dünya düzenine karşı karşıya olduğu yeni güvenlik, risk ve tehditlerinden biri olduğunu kabul ettirdi.

[Ana Sayfa] [Siyaset] [Ekonomi] [Dünya] [Magazin] [Sanat] [Yaşam]
[Entellektüel] [Spor] [Köşe Yazarları] [Dizi Yazı] [Eğitim]