29 kasım tool
milliyet logosu
hocax.jpg

Hoca, "nema"nın faizini dondurdu

Başbakan Erbakan, çalışanın Zorunlu Tasarruf Fonu'nda 8 yıldır biriken parasına sıfır faiz uygularken sadece 1996'daki kesintiler nemalandırılacak. 1996 başında yüzde 222 olan nema oranı, yıl sonunda da yüzde 220 oldu. Erbakan böylece nemayı dondurdu. Hoca'nın gücü rantiyeye değil çalışana yetti.

Atilla Özsever

BAŞBAKAN Necmettin Erbakan, iktidara geldikten sonra rant kesimine uygulanan faizi düşüreceğim iddiasında bulundu. Ancak Hoca'nın gücü rantiyeye değil çalışana yetti. Erbakan Hoca, çalışanın Zorunlu Tasarruf Fonu'nda 8 yıldır biriken ana parasına bu yıl sıfır faiz uygulayacak.
Hükümet, 1996 yılı başında fonda biriken ana paraya yüzde 222,29 oranında faiz uyguladı. Yani, 8 yıllık birikime uygulanan nema oranı yüzde 222 oldu. Eylül sonu itibariyle nema oranı ise, yüzde 220,98 olarak uygulanıyor. Bu durumda çalışanın 8 yıllık biriken ana parasına sıfır faiz, hatta küçük bir oranda eksi bir faiz uygulanacak. Sadece çalışanın 1996 yılındaki kesintileri nemalandırılmış oluyor.
Böylece Başbakan Erbakan, rantiyeye ödenen faizi düşüremezken yalnızca çalışanın birikimini eritti. Öte yandan Hazine, en son olarak Eylül ayına ait nema oranı tesbit etti. Ekim ayına ait nema oranı bir hafta içinde saptanacak.
Necmettin Erbakan, 3. kaynak paketini açıklarken Cumhurbaşkanı Demirel tarafından veto edilen zorunlu tasarruf yasasının yeniden hazırlanarak Meclise sunulduğunu açıkladı. Herhalde Hoca, kaynak paketini açıklarken onun hayaline dalmıştı. Çünkü yasa yeniden düzenlenip Meclise sunulmuş değil.
Çalışma Bakanı Necati Çelik, sendikaların yüzde 3'lük işveren katkısının ücretlere ilavesinden vazgeçmesi halinde ödeme takvimini içeren bir yasanın hazırlanabileceğini söylemişti. Şu anda yasa çalışması durmuş durumda.
Sonuçta yasal nema ödeme zamanı olan Şubat 1997'de çalışanlara fonda biriken paranın faizinin üçte biri ödenmiş olacak. Bu ödemede, 8 yıllık birikime sıfır faiz uygulanırken sadece 1996'daki kesintilere nema oranı üzerinden bir faiz gerçekleştirilecek.

Bayan sendikacının tiyatro serüveni

BASİSEN Ankara ve İç Anadolu Bölgesi Şube Başkanı Yaşar Seyman'ın "Hüznün Çoşkusu" isimli eseri bir tiyatro oyunu haline getirildi. Yaşar Hanım'ın gecekondu insanını anlatan eseri, 24 Aralık'da Bursa Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosu'nda oynanacak.
Adem Atar tarafından oyunlaştırılan "Hüznün Çoşkusu"nda, umudu yakalamaya çalışan gecekondu insanının yaşamı konu ediliyor. Sendikacıların toplumsal sorunlara sadece çalışma yaşamında değil sanat alanında da duyarlı olması, gerçekten sevindirici.. Yaşar Seyman'ı kutluyoruz...

Yunanlı emeklinin isyanı

YUNANİSTAN'da emekliler, hükümetin 1997 bütçesindeki kemer sıkma politikasını protesto amacıyla 28 Kasım günü Atina'da büyük bir gösteri düzenlediler. Bir günlük greve diğer çalışanlar da destek verdi. Yaklaşık bir milyon kişinin katıldığı genel grev, yaşamı felç etti.
Yunan Hükümeti, 1997 bütçesinde kamu harcamalarının kısıtlanmasını öngörüyor. Emekliler ise, aylıklarının insanca yaşamaya yetmediğini ve emekli aylığının en az 20 günlük bir işçi yevmiyesine denk olmasını talep ediyorlar. Emekliler, ayrıca sosyal sigorta hizmetlerinin iyileştirilmesini istiyorlar.

[Ana Sayfa] [Siyaset] [Ekonomi] [Dünya] [Magazin] [Sanat] [Yaşam]
[Entellektüel] [Spor] [Köşe Yazarları] [Dizi Yazı] [Eğitim]