29 kasım tool
milliyet logosu

Ekonomi Kısa Kısa

ANAP'tan havuz raporu

ANAP, KİT'ler, kamu kurum ve kuruluşlarının paralarının dört kamu bankasında toplanmasını içeren kamu ortak hesabını incelemeye aldı. ANAP tarafından bununla ilgili olarak hazırlanan raporda havuz projesi "öğrencileri okul yıllarında canından bezdiren 'havuzu su ile doldurma' hesaplarına" benzetildi. Projenin hayal kalmaya mahkum olduğu savunuldu.

Hububat ithalinde rekor artış

EKMEK fiyatlarındaki artışla birlikte gündeme gelen ve özellikle islami bankalara yönelik çeşitli spekülasyonların yapıldığı öne sürülen hububatta bu yılın ilk üç ayındaki ithalatın 250 milyon dolara yaklaştığı belirlendi. DİE verilerine göre bu yılın Ocak - Mart dönemindeki hububat ithali geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 186.1 artarak 244.1 milyon dolara yükseldi. Geçen yılın ilk üç ayında 85.3 milyon dolarlık ithalat yapılmıştı.

Özürlülere 1 trilyonluk yardım paketi

ERBAKAN'ın özür çeşidi ve özür derecesi bakımından herhangi bir yapay organ veya sakat arabasına ihtiyacı olan özürlülüre yardım paketi hazırlattığı öğrenildi. Ayrıca, yardıma muhtaç olan özürlülere parasal yardımın da yapılacağı belirtildi. Hak arasında Fak - Fuk - Fon olarak bilinen, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fon'undan karşılanacak olan özürlülere yardım paketi için ilk etapta 1 trilyon liralık kaynak ayrıldığı kaydedildi. Fak - Fuk - Fon yetkilileri, 3 Aralık Dünya Özürlüler gününde tüm özürlülere müjde vereceklerini belirterek, özürlülerin sağlık kurulu raporu ile Türkiye genelindeki 925 Sosyal Yardımlaşma Vakfı'na başvurmaları halinde yardımdan yararlanabileceklerini söylediler.

423 yatırıma teşvik belgesi

BU yılın Ocak - Ekim döneminde, toplam yatırım tutarı 180.9 trilyon lirayı bulan 423 yatırım için teşvik belgesi verildi. Hazine Müsteşarlığı'nca Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlanan duyuruya göre, sözkonusu yatırımlarla 25 bin 541 kişiye iş imkanı sağlanacak. Hazine, ana sektörler grubu içinde en fazla teşviki 316 teşvik belgesiyle imalat sanayiine verdi. 20 bin 243 kişiye iş olanağı yaratması öngörülen imalat sanayiine verilen teşviklerin toplamı 139 trilyon 35.69 milyar lirayı buluyor.

Piyasa şekere doydu

DOĞABİLECEK bir sıkıntıyı önlemek amacıyla büyük miktarlarda yapılan ithalat ve yeni kampanya dönemi şeker üretimi, Türkşeker'in şeker stoklarını yükseltti. 1996 - 1997 kampanya döneminde işlenecek şeker pancarından önümüzdeki yıla yaklaşık 1 milyon 300 bin ton şeker stokuyla girmeyi planlayan Türkşeker'in şeker satışları ise bu yıl beklenen düzeyde gerçekleşmedi.

[Ana Sayfa] [Siyaset] [Ekonomi] [Dünya] [Magazin] [Sanat] [Yaşam]
[Entellektüel] [Spor] [Köşe Yazarları] [Dizi Yazı] [Eğitim]