29 kasım tool
milliyet logosu

Söylemez'den öze(l)leştirme..

Hükümetler 12 yıldır özelleştirme hedefini tutturamıyor. Hedefler yılda en az 3 kere revize edilirken toplam gelir 300 milyon dolarda kaldı. Devlet Bakanı Ufuk Söylemez 1997'de özelleştirme için ciddi bir atağa kalkıldığını ve sonucun 1997 başından itibaren sonucun alınacağını iddia etti

TÜRKİYE'de 1984 yılından beri yapılmaya çalışılan özelleştirme çalışmaları hükümetlerin en başarısız icraatlarının başında geldi. 1995 sonuna kadar 25 milyar dolarlık gelir beklenen özelleştirmeden yaklaşık 300 milyon dolarlık gelir elde edildi.
Özellikle son 3 yılda yıllık özelleştirme hedefleri 5 milyar doların altına düşmedi. Yılbaşında belirlenen 5 milyar dolarlık rakamlar yılın ikinci yarılarında 1 milyon dolara kadar indi. Geçtiğimiz yıl 325 milyon dolarda kalırken 1996'da bugüne kadar ancak 80 milyon dolarlık gelir elde edildi.
Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller'in hedefi denk bütçeyi önemli ölçüde özelleştirme geliriyle sağlamaktı. Bu nedenle 1997 için 10 milyar dolarlık bir hedef belirledi. Ancak her zamanki gibi hedef önce 4.1 milyar dolara düşürüldü, sonra da 5.9'da sabitlendi.
Özelleştirme İdaresi eski Başkanlarından Devlet Bakanı Ufuk Söylemez, özelleştirmede ciddi bir atağa kalkıldığını, sonucun 1997'nin başından itibaren alınmaya başlanacağını bildirdi.
Söylemez, "Duran ve durdurulan özelleştirme, 1996'nın son çeyreğinde yeniden başlatılmıştır. Özelleştirme kapsamındaki kuruluşları ardı ardına özelleştireceğiz ve hedeflerimize mutlaka ulaşacağız" dedi.
Bakan Söylemez, Türkiye'deki özelleştirme süreciyle ilgili olarak Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı değerlendirmede, Türkiye'de özelleştirmenin geciktiğini ve yeniden hız kazandırılması gerektiğini belirtti.
Söylemez, Türkiye'de genel seçimlerin yapıldığı 24 Aralık 1995'den, RP -DYP koalisyonunun kurulduğu temmuz ayına kadar geçen yedi aylık sürede özelleştirmede istenilen noktaya gelinemediğini kaydetti.
Söylemez, "Siyasal istikrar ve kararlılığın olması özelleştirmenin ön koşuludur. 54. Hükümet, gerek hükümet programına koyduğu özelleştirme konusundaki kararlılıkla, gerek bu konuda kendi arasında gösterdiği uyum ve cesaretle, özelleştirmede ciddi adımlar atmaya başlamıştır" dedi.
Telekom'u özelleştirme çalışmalarına da değinen Devlet Bakanı Söylemez, Dünya Bankası kredisi çerçevesinde belirlenen, Telekom'un (özelleştirilmesiyle ilgili olarak) danışmanlığına getirilecek firmalardan 6'sının kısa listeye kaldığını ve bu firmalardan 5'inin ihaleye devam etme kararı aldığını söyledi.
Bakan Söylemez, yılbaşına kadar bu 5 firma arasından konsorsiyum lideri seçileceğini ve 1997 başlarında Telekom'un birinci diliminin özelleştirilmesine gayret edileceğini bildirdi.
Edinilen bilgiye göre, Banque Paribas, Goldman Sachs, J.P Morgan, Lehman Brothers, Morgan Stanley, Salomon Brothers, Telekom danışmanlığında ön elemeyi geçtiler ve kısa listeye kaldılar, ancak Banque Paribas daha sonra bu kısa listeden çıktı.

Hedefler hiç tutmadı

Özelleştirme için 11 yılda 3.2 milyar dolarlık harcama yapıldı.
Buna karşılık 3.5 milyar dolarlık gelir elde edildi.
Hükümet 1997 için hedefi önce 10 milyar dolar olarak belirledi.
Ardından bu hedef önce 4.1, sonra 5.9 milyar dolara çekildi.
1995'te hedef 5 milyar dolardı, 325 milyon dolarda kaldı.
Bu yıl yine 5 milyar dolardı, bu kez 80 milyon dolar oldu.
1984'te hedef, 11 yıl içinde 25 milyar dolarlık gelirdi.
Bugüne kadar elde edilen gelir yaklaşık 300 milyon dolar oldu.

[Ana Sayfa] [Siyaset] [Ekonomi] [Dünya] [Magazin] [Sanat] [Yaşam]
[Entellektüel] [Spor] [Köşe Yazarları] [Dizi Yazı] [Eğitim]