29 kasım tool
milliyet logosu

Vekillerden fedakarlık kesintisi

BUGÜNE kadar maaşları ve maaş zamları konusunda sürekli eleştirilen milletvekilleri bu kez az da olsa fedakarlığı kendileri yaptılar. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda önceki gün görüşmeleri tamamlanan 6 katrilyon 255 trilyon liralık bütçede milletvekili emeklilerinin maaş zamları bir önerge ile çözüldü.
Buna göre 150 milyon lira maaş alan emekli milletvekillerinin maaşları 183 milyona yükseltildi. Zam farkının bütçeye yük getirmemesi için milletvekillerinin maaşından yapılan yüzde 5'lik kesinti de yüzde 7'ye çıkarıldı. Aradaki yüzde 2'lik fedakarlık kesintisi emekli milletvekillerine zam olarak yansıtılacak.
Hükümet işçi ve memur emeklilerine ise gelecek altı ay için yüzde 30 zam yapacak. Böylece ortalama 20 milyon lira olan emekli maaşı 26 milyon liraya çıkacak.
Milletvekili emeklisiyle normal emekli arasındaki maaş farkı bu zamla yarım puan azalacak. Şu anda 7.5 kat olan maaş farkı yüzde 30'luk zamla 7 kata inecek.
Milletvekili maaşlarına bakıldığında ise şu anda yolluk ve yan ödemelerle 220 milyon lira olan maaş yeni zamla 290 milyon lira olacak. Yani yüzde 2'lik kesinti vekilleri çok fazla etkilemeyecek.

[Ana Sayfa] [Siyaset] [Ekonomi] [Dünya] [Magazin] [Sanat] [Yaşam]
[Entellektüel] [Spor] [Köşe Yazarları] [Dizi Yazı] [Eğitim]