23 kasım tool
milliyet logosu
sponx.jpg

Adını söyle sponsorunu bulayım

Artık şarkılara ya da söyleyenin adına bakıp sponsorunu bulmak mümkün: "Adresim aynı marketin karşısı" diyer Sima'nın sponsoru Marketim Marketler zinciri; Ercan Saatçi'ninki Casio, Kargo'nun sponsoru ise Aras Kargo

Ali EYÜBOĞLU

MALİYETLERİN artmasına karşın, kaset tirajlarındaki düşüş, şarkıcıları klip için sponsor arayışına itti. Kliplerin çoğu, sponsor destekli. Sponsor arayanlardan bir kısmının seçici davranmaması, kliplerin tartışılmasına neden oldu.
Şarkısında, "Adresim aynısı, marketin karşısı" diyen Sima'ya Marketim Marketler zinciri sponsor oldu. Soyadı Saatçi diye Ercan Saatçi'nin son klibi "Dokunmayın", Casio saatlerinin maddi desteğiyle çekildi. MGD tarafından 96'nın en başarılı grubu seçilen Kargo'nun "Adımı Çağır" klibine grubun adına yakışır bir şirket; Aras Kargo sponsorluk yaptı. Ajda Pekkan'ın klibi, sevgilisi Teoman Demir'in sahibi olduğu Teodem Deri'nin sponsorluğunda çekildi.
Kliplerdeki sponsor komedisi, önümüzdeki günlerde de süreceğe benziyor. Çünkü, birçok prodüksiyon şirketi, menajer ve basın danışmanı ellerindeki klip senaryolarıyla sponsor bulmak için şirket şirket dolaşıyor. Amaç, şarkıcının adına, soyadına, şarkıya ve şarkı sözüne göre yazılmış senaryolara göre klibin maliyetini karşılayacak bir sponsor bulmak.
Müzik dünyasının ünlüleri, kliplerin sponsor desteğiyle çekilmesine taraftar. Görüşlerini aldığımız ünlüler, bu konuda şöyle diyor:
Nilüfer: "Kliplerin sponsor desteğiyle çekilmesi zaruret haline geldi. Ama sponsor sanatçının adını ucuzlatmamalı. Sponsor seçimine özen gösterilmeli. Sırf sponsoru klibe uydurmak için şarkıda, senaryoda zorlama yapılmamalı. Ben sponsorlu bir klip çekeceksem, bunun için çok ciddi bir para almam lazım. Sadece klibin parasını değil, üstüne para isterim. Çünkü, sponsor olacak şirket benim adımdan yararlanacak."
Asya: "Kaset ve klip maliyetleri çok yükseldi. O yüzden sponsor olması bizim işimize geliyor. Ama bunu yaparken de işin dosajını iyi ayarlamak, komik duruma düşmemek lazım."
Çelik: "Klipte aleni sponsora karşıyım. Gizli sponsordan yanayım. Sponsor, şarkıdan ve şarkıcıdan öne çıkmamalı. Klip, direkt bir reklam aracı olmamalı. Ben klibimde Rover otomobil kullandım. Çünkü, Rover'ı gizli sponsor olarak Rover'ı kullandım. Rover da, memnun kaldı, ben de... "
Hilal Özdemir, "Bazı kliplerin sponsorları gerçekten çok komik. Hatta komik ötesi. Sanata rüşvet karıştığı yerde hiçbir şey olmaz. Benim soyadım Özdemir diye bir demirciyi mi sponsor bulmam lazım."
Tayfun Dinçer (Klip yönetmeni): "Şu sıralar komik şeylerin olduğu doğru. Klip sektörü bir geçiş dönemi yaşıyor. Türkiye'de birşeyler yerine oturana kadar bunlar hep olur. Sponsor desteği olmadan klip çekmek olanaksız hale geldi. Bir şekilde olsun da, nasıl olursa olsun. Zamanla herşey rayına oturur."

[Ana Sayfa] [Siyaset] [Ekonomi] [Dünya] [Magazin] [Sanat] [Yaşam]
[Entellektüel] [Spor] [Köşe Yazarları] [Dizi Yazı] [Eğitim]