23 kasım tool
milliyet logosu
adalet.gif

Adaleti posta geciktiriyor

EVRENSEL Gazetesi muhabiri Metin Göktepe'nin öldürülmesiyle ilgili dava dosyası Aydın'dan Afyon Ağır Ceza Mahkemesi'ne PTT'nin azizliği yüzünden ulaşamayınca gözler yeniden adalet mekanizmasına çevrildi.

Şule ÇİZMECİ

Geciken tebligatlar davaların gereksiz yere uzamasına, tarafların maddi ve manevi kayıplara uğramasına neden oluyor. İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Ferzan Çitici, davaların hızlı bir şekilde çözümlenmesi için PTT'nin ulaşım ağını genişletmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi:
"PTT'nin ağır çalışması herkesin sorunu, ancak söz konusu adalet olunca işin rengi değişiyor. Davalar, postadaki gecikmelerden dolayı uzuyor. Hem hakimlerin üzerindeki yük ağırlaşıyor, hem de taraflar büyük miktarlarda zarara uğruyorlar. Artık öyle bir noktaya gelindi ki, APS normal mektup gibi düşünülmeye başladı. Bu da bana göre yanlış bir imaj. APS ücreti normal mektup ücretinin kaç katı; bana ortada bir kar amacı varmış gibi görünüyor. PTT yetkilileri ise gecikme nedeni olarak adreslerde kod yazılmamasını gösteriyorlar."
İstanbul Barosu eski Başkanı Turgut Kazan da PTT'nin yargı içindeki görevinin normal görevinden çok daha kötü işlediğine kaydederek şöyle konuştu:
"Bu yüzden hem davaların süresi uzamakta, hem de çok büyük paralar harcanmaktadır. İşe yaramayacak tebligat ücretleri ödenmektedir. PTT'nin yerine bu işi daha iyi yapacak bir oluşuma ihtiyaç var."
İş davalarını üstlenen Avukat İsmail Tepecik, APS ile iletilen tebliğlerinin bile zamanında yerine ulaşamadığını belgelerle saptayarak Posta İşletmesi Genel Müdürlüğü'ne ihtarname çektiğini söyledi. 20 Haziran 1996'da Adalet eski Bakanı Mehmet Ağar'a PTT'yi şikayet eden bir dilekçe yazan Tepecik şunları kaydetti:
"Mahkemelerce ve özellikle İstanbul (Sirkeci ) İş mahkemelerince çıkarılan tebligatların muhatabına aylarca iade olunmaması nedeniyle davalar uzadıkça uzamakta, dosyalar temyize gönderilememekte veya gereken işlemin yapılması için dosyalar kalemlerde bekletilmektedir. APS olarak gönderilen tebligatların tebliğ parçaları dahi normal süresi içinde iade olunmamaktadır."
Tepecik yargının sürat kazandırmak için PTT'den kurtarılması gerektiğini vurgulayarak şu görüşü dile getirdi:
"Yasal faiz oranının yüzde 30, piyasa faiz oranının yüzde 100'ler civarında bulunduğu bir dönemde davaların uzaması müvekkillerimizin büyük zararlara uğramasına neden oluyor. Yargının içinde ayrı tebligat birimi oluşturulması gerektiği düşüncesindeyim. Özel kurye sistemleri bile PTT'den daha iyi hizmet verir."

[Ana Sayfa] [Siyaset] [Ekonomi] [Dünya] [Magazin] [Sanat] [Yaşam]
[Entellektüel] [Spor] [Köşe Yazarları] [Dizi Yazı] [Eğitim]