23 kasım tool
milliyet logosu

Komisyon olayın üstünü örtmesin

MİLLİYET'in "Çürümeye Son" kampanyasına telefon ve faks mesajlarıyla destek veren okurlar, Susurluk kazasıyla devlet - mafya ilişkisini araştırmak için kurulan TBMM Araştırma Komisyonu'na halkın parlamentoya güvenini sağlamada büyük rol düştüğüne dikkat çekti.
Vatandaşların mesajları şöyle:

HABER MERKEZİ

* Nihal Mertcan (Emekli öğretmen): "Susurluk kazasıyla gündeme gelen devlet - mafya ilişkilerinin açığa çıkmasını istiyorum. Ülkenin temiz topluma, temiz siyasete ihtiyacı var. Toplumda yaşanan güven bunalımı, ancak bu mekanizmaların temizlenmesiyle aşılabilir. Milliyet'in bu çerçevedeki çabalarını takdirle karşılıyorum."
*
Mehmet Orhan (İşçi): "Susurluk kazası, şaibeli Türk demokrasisinin, Türk halkına çözüm bulacak bir sisteme dönüşmesini sağlayabilmek açısından mutlaka aydınlığa kavuşturulmalıdır. Aksi takdirde insanların ne devlete ne siyasetçilere ne de güvenlik kuruluşlarına hiçbir inancı kalmayacaktır. Ucu nereye dokunursa dokunsun, olay bütün yönleriyle ortaya çıkarılmalıdır ve suçlular cezalandırılmalıdır."
* Ayşe Özer (Memur): "Emniyet görevlisi, kanun kaçağı ve milletvekilinin aynı araçta bulunmasının nedeni mutlaka açığa çıkarılmalıdır. Bu gerçekleşmediği sürece ekonomik sıkıntılarla bunalmış halkın parlamentoya güveni de sarsılacaktır. Meclis'te kurulan komisyonun, diğer komisyonlar gibi bu olayın da üstünü örtmeyeceğine inanmak istiyoruz."

TEMİZ TOPLUM MİTİNGİ
* ANAP Bursa İl Teşkilatı'nın "Temiz toplum, temiz siyaset" mitingine dört bin kişi katıldı. Miting sonunda Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Bursa İl Başkanı Ferruh Kaya, ANAP İl Başkanı Mehmet Gedik'e bir süpürge hediye etti. Gedik mitingte şöyle konuştu:
"Hükümet bir an önce istifa etmeli. Devlet, vatandaşlarını korumak ve savunmak için vardır. Hükümet ve Meclis, yargının işine müdahale edemez. Seçim sistemimizdeki zayıf noktalar ve gözünü iktidar hırsı bürümüş Tansu Çiller'in Yüce Divan'dan kurtulmasını sağlamak için kurulan zoraki koalisyon hükümetiyle ülkemiz, bugün emin ellerde değildir."
* ANAP Denizli İl Teşkilatı'nın yürüyüşünde de milletvekili dokunulmazlığının kaldırılması ve temiz toplum isteği seslendirildi.
Atatürk Anıtı'na yürüyen partililer, "Onun mafyası var özel mi Özer", "Onun adı Yılmaz, mafya yıldıramaz", "Milletvekili dokunulmaz değildir", "Yasaksız ve haramsız bir Türkiye için el ele", "Silah üstünlüğü değil hukuk üstünlüğü" ve "İktidardan pis kokular geliyor. Mutfakta Çiller mi var?" yazılı pankartlar taşıdı.


[Ana Sayfa] [Siyaset] [Ekonomi] [Dünya] [Magazin] [Sanat] [Yaşam]
[Entellektüel] [Spor] [Köşe Yazarları] [Dizi Yazı] [Eğitim]