23 kasım tool
milliyet logosu

Erbakan: Bazı çevreler dedikoduyla meşgul

TOFAŞ soruşturmasında RP'nin tavrını savunan Başbakan, "Ülkeyi basit şeylerle meşgul etmek yanlış" dedi

ANKARA - MİLLİYET

BAŞBAKAN Necmettin Erbakan, TOFAŞ soruşturmasında RP'nin "çelişkili" tutum sergilemediğini belirterek, "Bazı çevreler dedikoduyla meşgul. Ülkeyi basit şeylerle meşgul etmek yanlış" dedi.
Erbakan, ortağı Tansu Çiller'in ANAP Lideri Mesut Yılmaz'a yönelttiği "Siz PKK'nın, ASALA'nın avukatı mısınız" suçlamasının anımsatılması üzerine ise "Üzerinde durmaya değmez" yanıtını verdi.
RP'nin dünkü Merkez Karar ve Yürütme Kurulu (MKYK) toplantısı öncesinde basına açıklamalarda bulunan Başbakan Erbakan, Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller'in, Tofaş soruşturmasından aklandığının hatırlatılarak, değerlendirmesinin sorulması üzerine, şunları söyledi:
"Şimdi artık dünya farkı fark ediyor. RP ne ile meşgul, bazıları ne ile meşgul. RP 70 milyonun saadeti ile meşgul, ne yazık ki bazı çevreler dedikodu ile meşgul. İşte aradaki farkı bütün dünya görüyor. Buna RP farkı derler."

"ÇELİŞKİMİZ YOK"

Erbakan, araştırılması gereken konularda RP'nin üzerine düşen görevi yerine getirdiğini, "çelişki" içinde olmadıklarını belirterek şunları söyledi:
"Biz ne hakimiz ne savcıyız. Sadece `Meclis'in anayasal görevi olarak bu önergeleri veriyoruz' dedik. Önergelerin içinde kullanılan her kelimeye dikkat edildi. Önergede hep `iddia ediliyor, söyleniyor, araştırılsın' dedik. Komisyon, incelemesi sonucunda yasalara aykırı suç niteliğinde herhangi bir şey olmadığı kanaatine varmış. Bunlarda bizim en ufak bir çelişkimiz yok."
Meclisin, TOFAŞ soruşturmasında üzerine düşen görevi "eksiksiz" yaptığını söyleyen Erbakan, "Meclisin bitaraf şekilde karar alması 70 milyon insanın sevinmesi gereken bir karardır" dedi.
Erbakan, Çiller'in, Yılmaz'ı hedef alan, "Siz PKK'nın, ASALA'nın avukatı mısınız" suçlaması hakkında neler düşündüğü yönündeki soruları ise "Üzerinde durmaya değmez" şeklinde cevaplandırdı. Erbakan, Susurluk kazasıyla ilgili kendisine 7 video kaset verildiğini" söyleyen bir gazeteciye de, "Bazı şeylere cevap vermemek, en güzel cevaptır" karşılığını verdi.

TÜRBAN YASAĞI: İŞKENCE

Erbakan, "İstanbul Üniversitesi'nde bir kadın doktorun türban taktığı için cezalandırılarak, araştırma birimine hapsedildiğine" ilişkin bir soru üzerine "Bu insanlık dışı bir işkencedir" diyerek, şöyle konuştu:
"Devletin gerekli organları vardır. Bu olay insanlık dışı bir işkence olayıdır. Devletin organları gerekli işlemi yapacaktır. Kimsenin kuşkusu olmasın."
Erbakan aralık ortasında İrlanda'nın Dublin kentinde toplanacak AB zirvesinin son günü verilen yemeğe katılıp katılmayacağı yönündeki bir soruya "Henüz resmi davet gelmedi. Gelince gereğini düşünürüz" yanıtını verdi.
Erbakan, sorulardan önce yaptığı konuşmada ise RP'ye Kasım ayı içinde 55 bin yeni üye kaydedildiğini açıkladı. Bitlis'in Adilcevaz ilçesinin Aydınlar beldesinin ANAP'lı belediye başkanı ile ANAP Ahlat İlçe Başkan Yardımcısı'nın RP'ye kayıtlarını yapan Erbakan, "Bir tane ANAP'lının kalmayacağı iltihak hareketi devam ediyor" dedi.

[Ana Sayfa] [Siyaset] [Ekonomi] [Dünya] [Magazin] [Sanat] [Yaşam]
[Entellektüel] [Spor] [Köşe Yazarları] [Dizi Yazı] [Eğitim]