23 kasım tool
milliyet logosu
polis.gif

Polise yeni düzen

Emniyet Teşkilatı'nda başlatılan "Temiz Eller" operasyonuyla, polis teşkilatı ve hizmet anlayışı yeniden düzenlenecek

Tolga ŞARDAN - ANKARA

EMNİYET Genel Müdürü Alaattin Yüksel, polis teşkilatı ve polisin hizmet anlayışına yeni bir düzen getirileceğini açıkladı.
Emniyet teşkilatının yeniden örgütlenmesine dönük proje ve uygulamaları Milliyet'e anlatan Yüksel, 2000'li yılların güvenlik örgütü ve hizmetlerinin yeniden tanımlanacağını kaydetti.
Yüksel, çalışmalara emniyet teşkilatında "Temiz Eller" operasyonuyla başladıklarını belirterek şöyle dedi:
"Polis, vatandaşın güvencesi olarak örnek oluşturmalıdır. Akçalı konularda polisin üzerinde gölge bulunmamalıdır. Bu amaçla, temiz eller operasyonu başlattık. Ben de dahil olmak üzere 165 bin polisten mal beyanı aldık. Bunları bilgisayara yükleyerek incelemeye tabi tuttuk. Polislik geliriyle mal varlığı arasında uygunsuzluk bulunanları ayırıyoruz. Bu polislere `nereden buldun?' sorgusu yapılacak."
Emniyetteki yeniden yapılanmaya "Askeri Şura" benzeri bir atama ve terfi kuruluyla başlanacağını vurgulayan Yüksel söyle konuştu:
"Polis atamaları ve terfileri Türk Silahlı Kuvvetleri'nde olduğu gibi şura kararıyla yapılacak. Her yıl haziranda `Yüksek Polis Şurası' toplanarak atama ve terfileri tek elden yapacak. Şura, Emniyet Genel Müdürlüğü, genel müdür yardımcıları, daire başkanları, büyük illerin emniyet müdürleri ve en kıdemli yedi emniyet müdüründen oluşacak."
Nisan 1997'de ilk kez Uluslararası 1. Polis Şurası'nın da Türkiye'de toplanacağını bildiren Yüksel, yabancı emniyet yöneticileri ve akademisyenlerinin de katılacağı bu toplantıda "iç ve dış güvenlik stratejileri"nin belirleneceğini açıkladı.

OKULLAR KAPANIYOR

Polislik hizmetinin gerektirdiği eğitim düzeyinin yakalanabilmesi için "kurs" niteliğinden öteye geçemeyen ve 6 - 9 - 11 aylık sürelerde polis yetiştiren okulların kapanacağını belirten Yüksel, bunların yerine ikişer yıllık "Polis Meslek Yüksek Okulları" açılacağını bildirdi. Yüksel, yeni eğitim düzeni hakkında şu bilgiyi verdi:
"22 polis okulunu kapatarak yüksekokul haline getirip Polis Akedemisi'ne bağlayacağız. Polis okullarının her biri belli bir uzmanlığa ayrılacak. Subaylar gibi polislerde de `kurmay' sınıfı oluşturulacak. Bu amaçla, İstanbul Sarıyer'de yapılmakta olan Polis Eğitim Merkezi, Harp Akademileri gibi işlev görmek üzere `İç Güvnelik Akademisi'ne dönüştürülecek. Bu akademide `kurmay polis' yetiştirilecek.
İzmir Polis Okulu'nu Trafik Yüksek Okulu'na, İstanbul Polis Okulu'nu İstihbarat Yüksek Okulu'na, Balıkesir Polis Okulu'nu Özel Hareket Yüksek Okulu'na, İzmir Bornova Polis Okulu Çevik Kuvvet Yüksek Okulu'na dönüştüreceğiz. Bu okullardan mezun olan polisler, meslekleri boyunca kendi uzmanlık alanları dışında çalıştırılamayacak. Böylece, polislik hizmeti uzmanlık esasına dayandırılacak."
Yüksel, yeni teşkilat yasa taslağının da hazırlandığını belirterek, genel müdürlüğün "İç Güvenlik Müsteşarlığı"na dönüşeceğini kaydetti.

[Ana Sayfa] [Siyaset] [Ekonomi] [Dünya] [Magazin] [Sanat] [Yaşam]
[Entellektüel] [Spor] [Köşe Yazarları] [Dizi Yazı] [Eğitim]