23 kasım tool
milliyet logosu

Bucak Aşireti Reuters'da

SUSURLUK'taki kazada hayatta kalan ve gündemin birinci sırasına yerleşen Bucak Aşireti lideri, DYP Şanlıurfa Milletvekili Sedat Bucak'ın bölgesindeki gücüne Reuters Ajansı geniş yer verdi.

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Milletvekilinin feodal yaşamına değinen Reuters, Bucak'ın, arkasındaki 20 bin kişilik ordusuyla çok büyük bir güç olduğuna dikkat çekti. Haberde, Bucak Aşireti'nin yaşadığı Siverek ilçesi "Bucakistan" olarak değerlendirilirken, Susurluk'taki kazasıyla ortaya çıkan devlet - mafya - polis üçgeninde Bucak'ın konumu yorumsuz olarak verildi.
Haberde görüşleri alınan Sosyolog Ahmet Özer'in "Bucak ve benzeri aşiretlerin son yıllardaki önlenemez yükselişi"ne dair görüşü ise "Devlet, PKK'yla savaşmak uğruna verdiği sosyal, politik ve askeri destekle, `özerk küçük devletler' oluşmasına neden oldu" şeklinde yer aldı.
Reuters, Siverek Belediye Başkanı'nın Bucak'ın kızkardeşiyle olan evliliğinden de söz ederken Bucak'ın bu evliliğin ardından adeta Belediye Başkanı yardımcısı olduğunu belirtiyor.
Bucak ve benzeri aşiretlerin bölgedeki konumu ve bu aşiretlere mensup halkın eğilimlerini haberin ana teması yapan Reuters, halkın Bucak ailesine duyduğu sevgiyi köylülerin ağzından dile getiriyor:
"Bucak ailesi ve Sedat Bucak çok iyi insanlardır, aileler arasındaki kan davasının sona ermesini kutlamak amacıyla herkesin katıldığı ziyafetler tertiplerler."
Reuters muhabiri Jonathan Lyons, bölgenin ekonomik durumuna da değinirken "Bölgede endüstri yok, üretilen tarım ürünleri, başka yerlerde işleniyor" görüşünü dile getiriyor. Bucak Aşireti'nin mantığının daha iyi kavranabilmesi için de "Bu, Bucak Aşireti'nin mantığıdır. Mercedeslere binerler, süpermarketlerden alışveriş ederler ve bir kapitaliste benzerler, ancak mantık hiçbir zaman değişmez. Pamuk üretirler, ancak onu işleyecek fabrikayı inşa etmeyi akıl edemezler" biçiminde bir sosyolog görüşüne yer verildi.

[Ana Sayfa] [Siyaset] [Ekonomi] [Dünya] [Magazin] [Sanat] [Yaşam]
[Entellektüel] [Spor] [Köşe Yazarları] [Dizi Yazı] [Eğitim]