23 kasım tool
milliyet logosu

F.Bahçe'ye acı yolluk

Attila Gökçe

BİR yanda Çanakkale Dardanel, bir yanda Juventus... Fenerbahçe içerideki iddiasını korumak, dışarıdaki hayalini gerçekleştirmek zorunda. İşte bu psikoloji, Dardanel önünde Sarı - Lacivertliler'i dağınık bir duruma soktu. Temposuz, yavaş ve etkisiz bir oyun oynadılar. Golü erken buldular, ama sonrasında takımca disiplini devam ettiremediler. Çanakkale Dardanel benim Beşiktaş maçında izlediğim o dengesiz ve dirençsiz oyununu terketmiş, gerçek bir takım kimliğine kavuşmuştu. Raşit Çetiner, özellikle Fenerbahçe'ye kanatlardan hücum etme olanaklarını kapatmış, orta alanda savunmaya yardım eden ve çok rahat kontraatağa çıkan bir anlayışı sahaya getirmişti. Dardanel savunması Bülent ve Komphela ile Boliç ve Saffet'i başarıyla marke ederken, orta alanda da Serkan, Okocha'yı ustaca takip edip oyununu bozuyordu. Kocaeli maçında kötü bir performans sergileyen kaleci Engin ise dünkü maçta en az dört mutlak golü önleyerek takımının kazandığı puanda pay ve rol sahibi oldu.
Türk takımları Avrupa'daki önemli maçların öncesinde konsantrasyon, sonrasında yorgunluk sıkıntısı çekiyor. Dünkü Fenerbahçe'nin aklı Torino'daydı. O nedenle yavaştılar. Okocha bile şutları ve frikikleri dışında takımına yararlı olacak üretken bir oyunun kahramanı olamadı. Fenerbahçe talihsizdi... Sarı kartı olduğu halde Serkan'a faul yapan Kemalettin bir de rakibi ile sportmenlik dışı didişince kendi ipini çekti ve kırmızı kartı gördü.
Fenerbahçe talihsizdi... Uche'nin sakatlığı yüzünden en az dört dakika dokuz kişi oynamak zorunda kaldılar. Bu durum özellikle galibiyet için ofansif varyasyon yapmalarını engelledi. En büyük talihsizlik Uche'nin tedavi olup sahaya dönememesiydi. Bu noktada Lazaroni de bir yanlış yaptı. Çıkan yabancısının yerine Kostadinov'u oyuna soksaydı, ofansta daha etkin bir üçlü oluşturarak kazanma şansı için yeni bir alternatif yaratabilirdi. Tercihini Aygün'e kullanmakla hata etti.
Çanakkalespor yediği golün şokuna girmeden Özkan'la dengeyi çabuk sağladı ve hakettiği bir puanı aldı. Maçın son dakika bölümlerinde her iki takım da kendi hesaplarına skor dengesini bozmak istediler. Ancak her iki tarafın savunması ve kalecileri buna olanak tanımadı.
Dünkü dramatik sonuçtan dolayı kimse hakemi suçlamamalı. Çulcu'nun kartları da, kararları da doğruydu.

[Ana Sayfa] [Siyaset] [Ekonomi] [Dünya] [Magazin] [Sanat] [Yaşam]
[Entellektüel] [Spor] [Köşe Yazarları] [Dizi Yazı] [Eğitim]