23 kasım tool
milliyet logosu

Kolayı zora çevirirsen

Ömer Üründül

BU sezon eldeki kadro yapısından ve yoğun maç trafiğinden ligde bugüne kadar hep tempo sıkıntısı çeken Fenerbahçe, dün de Çanakkale deplasmanında aynı görüntüdeydi.
İlk devre topa fazla sahip olma stratejisinde çok pas yaparak sahaya yayılıp karşı alandaki kalabalıkta pozisyon üretmeye çalışarak maça başladılar. Okocha'nın direkten dönen müthiş şutunu B.Saffet tamamlayınca Fenerbahçe erken skor avantajı yakaladı. İşte bundan sonra oyuna hemen ağırlık koyup defans tedbirlerini azaltmak mecburiyetinde kalan Çanakkale Dardanel karşısında ikinci golü bulup, ondan sonra da fizik gücü ekonomik kullanması gerekirdi. Ama takımda bir gevşeklik ve konsantrasyon kaybı başladı. Bunun sonucu Fenerbahçe alışılmış savunma güvencesi klasiğine ters düşen basit bir gol yedi. Sonra işi tekrar ciddiye aldılar. Ama Çanakkale Dardanel kenarları iyi kapatıp disiplinli ve diri bir defans anlayışıyla direnmeye başladı. Bu durumda Fenerbahçe'nin kapanan takımlara karşı pozisyon zenginliği bulma sıkıntısı gündeme geldi. Her zamanki gibi yavaş tempo ve hücum pres yetersizliği ofansif girişimlerde rakip defansa yerleşme düzeni rahatlığı verdi.
İkinci devreye Fenerbahçe hızlı girdi. Ancak başta Boliç olmak üzere kritik pozisyonlar arka arkaya kullanılamadı. Sonra da maç başından beri hakemle uğraşan takımın en iyisi Kemalettin en sonunda kendisini zorla dışarı attırdı. Bundan sonra on kişi kalan Fenerbahçe'nin ofansif sıkıntıları arttı. Hatta hatta kaybolan oyun disipliniyle seyrek Çanakkale ataklarında kale önü tehlikeleri yaşandı. Hücum girişimleri ise hiç bir kollektif olgunluk taşımadı. Kanatlar çalışmıyordu. Tarık ne yaptığını bilmeden sadece yere düşüyordu. Okocha onsekize uzak bölgelerde kaçamak oynuyordu. Boliç de markajcıları arasında sürekli top kaybediyordu. Sonuçta Fenerbahçe oyun başında attığı golle kolaya çevirdiği maçı gol sonrası ciddiyetsizlikle zora soktu ve önemli iki puan ile birlikte Torino öncesi de moral kaybetti.
Çanakkale Dardanel Teknik Direktörü Raşit Çetiner, Fenerbahçe'yi iyi etüd eden bir taktik plan hazırlamış. Futbolcuları da bu taktiği iyi niyetle sahada uygulayıp tecrübeli Engin de kalesini başarıyla koruyunca amaçlarına ulaştılar. Eğer Uche'nin sakatlandığı anda Fenerbahçe'nin dokuz kişiyle devam ettiği ve şaşkınlığa düştüğü oyunda biraz dikkatli olsalardı galibiyeti dahi bulabilirlerdi.
Hakem Mustafa Çulcu bir pozisyon dışında başarılı bir yönetim gösterdi. Genelde kararları ve kartları yerindeydi. Ancak Rüştü'nün Kubilay'a yaptığı tartışmalı hareket bizce fauldü. Faül çalınsaydı, Rüştü'ye kırmızı kart çıkması gerecekti.

[Ana Sayfa] [Siyaset] [Ekonomi] [Dünya] [Magazin] [Sanat] [Yaşam]
[Entellektüel] [Spor] [Köşe Yazarları] [Dizi Yazı] [Eğitim]