23 kasım tool
milliyet logosu
gsx.jpg

G.Saray'ın lig keyfi

Togay Bayatlı

GALATASARAY , Türkiye Ligi'nde başarılı futboluyla keyfini sürüyor.
Sarı - Kırmızılı ekip bu kritik maçı kazanırken, 25 bin seyirciye futbolun güzel örneklerini sundu.
Çok tempolu ve zevkli bir maç izledik. Galatasaray'ın uyguladığı baskı sonuç verdi. Oyunun büyük bir bölümü Antalya yarı sahasında geçti. Hagi de dahil ekip halinde yapılan pres Sarı - Kırmızılılar'ın en pozitif yönüydü. Kupadan elendikten üç gün sonra Teknik Direktör Fatih Terim'i takımını böyle toparlaması nedeniyle kutlamak gerek.
Hagi, bir elektronik beyin gibi sahanın her tarafında gezdi, boş kaldı, pas aldı ve etkili paslar attı. Zaman zaman da kendini saklayarak markajdan kurtuldu. Filipescu ise yaptırdığı iki penaltı ile ilk kez takımına büyük katkıda bulundu. Vedat'ın hatası sonunda Antalya'nın attığı gole hayret etmemek mümkün değil. Milli Takım'a kadar ulaşmış bir futbolcunun kendi ceza sahası içinde böyle dikkatsizce topa çıkıp faul yapması affedilecek bir olay değil.
Evet, ilk yarıda üç penaltı ve üç gol vardı. Ama Sarı - Kırmızılı ekibin de olumlu futbolu, tempolu ve çabuk oyunu maça ayrı bir hava getirdi.
Antalya, Galatasaray'a hep ters gelen bir ekip oldu yıllardır. Ancak bu kez Galatasaray, Kırmızı - Beyazlılar'ı devamlı kıskaç altında tutarak rahat futbol oynamalarını önledi. Onlar da çareyi Murat ve Cafer ile kontraatak aramada buldular. Penaltı golüne ise kendi gayretleri ile değil, Vedat'ın hatasıyla ulaştılar.
İkinci yarı Hagi'nin frikikten attığı muhteşem golle başladı. İşte süper futbolcuların farkı burada. Bu gol bize göre üç puanın müjdecisiydi. Nitekim 3 - 1'lik skorla rahatladılar, ama oyundaki tempolarını yetmişinci dakikaya kadar düşürmediler. Okan'ın sakatlanmasıyla oyuna Ümit girdi. Antalya'da sakatlanan Murat yerini Kasım'a terketti. Maçın son bölümünde Suat'ın da ilk kez Ergün'ün yerine Fatih Terim tarafından sahaya sürüldüğünü gördük. Galatasaray bir yandan skoru korurken, bir yandan da hücum etkinliğini maç boyunca sürdürdü.
Hakeme gelince; penaltılarda ne kadar haklı ise, penaltı sonrasında kart göstermemekte bir o kadar haksızdı. FIFA'nın çizgi çizerek belirttiği kurallara uymak her hakemin asli görevidir.

[Ana Sayfa] [Siyaset] [Ekonomi] [Dünya] [Magazin] [Sanat] [Yaşam]
[Entellektüel] [Spor] [Köşe Yazarları] [Dizi Yazı] [Eğitim]