23 kasım tool
milliyet logosu

Oyunun kimliği

Ali Sirmen

GALATASARAY ilk yarıya alışılageldiği gibi, süratli ve bol presli başladı. Bu tempo, golü 10. dakikada getirdi. Maç boyunca gösterişsiz, ama yararlı oyunuyla sağ koridoru sürekli çok iyi kullanan Filipescu'nun, topu rakibinden sıyırdığı anda onsekiz içinde düşürülmesiyle kazanılan penaltıyı B.Hakan gole çevirdi.
Galatasaray, birinci golün ardından hızla ikinciyi bulamadıysa eğer, bunda Okan'ın dağınıklık ve etkisizliğinin, K.Hakan'ın ataklarda sol koridoru yeterince kullanmamasının etkisi oldu. İkinci yarının ortalarında oyundan alınan Ergün de dün, geçen haftalardaki performansından uzaktaydı.
Yine de Galatasaray çok gol pozisyonu yakaladı. Bunlar da genellikle futbol hayatının en parlak yılını yaşayan Tugay'ın üstün performansı ve tavsamayan çabalarının ürünüydü.
Ama ilk yarıda Galatasaray'da sonucu doğrudan etkileyen iki futbolcu vardı.
Güzel hareketleriyle iki penaltının yaratıcısı olan, ayrıca Bekir'in kale önünde vuramadığı enfes bir pas atan, ikinci yarıda yine sağ kulvarda kırk metre sürdüğü topu güzel bir şutla kaleye gönderen Filipescu ile sürekli aksayan, Murat'ın üzerine gereksiz yere çullanıp, yoktan bir penaltı yaratan Vedat.
Fatih Terim oyunun başında bir de sarı kart görüp, her an kırmızı tehlikesiyle yaşayan Vedat üzerinde neden bu kadar ısrar ediyor anlayamadık.
Hagi'ye gelince. O koşmasa da top atıyor, şut çıkarıyor, ölü topları değerlendiriyor, gol kaydediyor. İkinci yarının başında 20 metreden serbest atışta topu köşeye ampul gibi öyle bir astı ve takımı bir anda öyle bir rahatlattı ki...
Kısacası Cim - Bom'un dünkü oyunun kimliği Rumen'di. Maçta o klasa ayak uyduran tek Türk ise sahanın tartışmasız en iyisi Tugay oldu.
Antalya'ya gelince; bütün oyun boyunca, Galatasaray kalesinde sadece biri Vedat'ın hatasından, iki tehlike yaratabildi. İki farklı yenilgide bile oyunu sahasında kabul etti. Bütün çabası daha fazla yememekle sınırlı kaldı.
Üç gün önce, iki saatlik bir oyun oynamış, üç saat olağanüstü stres yaşamış ve büyük de bir düş kırıklığı yaşamış Galatasaray için zorlanmadan elde ettiği dünkü galibiyet, başarıdır.
Suat, oynadığı kısa süre içinde gösterdiği performansla, adeta "Ben bu takımda oynarım" diye haykırıyordu.

[Ana Sayfa] [Siyaset] [Ekonomi] [Dünya] [Magazin] [Sanat] [Yaşam]
[Entellektüel] [Spor] [Köşe Yazarları] [Dizi Yazı] [Eğitim]