23 kasım tool
milliyet logosu
cerno.jpg

Çernobil kapatıldı

2000 yılına kadar faaliyette olacağı açıklanan nükleer santralın aniden kapatılması soru işaretlerine yol açtı

DIŞ HABERLER SERVİSİ

ÇERNOBİL Nükleer Santrali, önceki gece alınan ani bir kararla ikinci bir emre kadar kapatıldı. Dünya tarihininin en korkunç nükleer kazasına sahne olan Çernobil'in aniden kapatılması değişik yorumların yapılmasına neden oldu.
Uzmanlar, reaktörün bakım için kapatıldığını açıklarken, Ukrayna Devlet Başkanı Leonid Kutchma, Çernobil'in bir daha açılmamak üzere kapatıldığını belirtti. Ukraynalı uzmanların 2000 yılında faaliyetine son vereceklerini açıkladığı, Çernobil Nükleer Santrali'nin kapanma tarihinin öne alınması zihinlerde soru işaretleri oluşturdu.
Geçtiğimiz cumartesi günü Ukraynalı bir uzman, 1986'daki Çernobil kazasından önce, 1982 yılında da bir numaralı reaktörde yetkililerce kamuoyundan gizlenen bir kaza meydana geldiğini ve bir çok insanın bu yüzden öldüğünü açıklamıştı. Reaktörün kapanma nedeninin bu açıklama olduğu tahmin edilirken, yetkililer tarafından resmi bir açıklama yapılması bekleniyor. Kapatılan Çernobil Nükleer Santralinde bulunan 3 numaralı reaktör ise 1999 yılına kadar çalışmaya devam edecek. Bunula birlikte Santral yöneticisi Sergio Parashin, elektrik enerjisi üreten reaktörün her ihtimale karşı "yedekte" hazır tutulacağını açıkladı.

[Ana Sayfa] [Siyaset] [Ekonomi] [Dünya] [Magazin] [Sanat] [Yaşam]
[Entellektüel] [Spor] [Köşe Yazarları] [Dizi Yazı] [Eğitim]