23 kasım tool
milliyet logosu

Dünyayı yerinden oynatacak proje

Küresel ısınmaya karşı, dünyanın güneşten daha uzak bir yörüngeye taşınması tartışılıyor

Önay YILMAZ - İSTANBUL

BRITISH Columbia Üniversitesi'nden, küresel ısınmaya karşı ilginç bir proje ortaya atıldı. Projeye göre dünya, uydusu ay aracılığıyla yerinden oynatılarak güneşe daha uzak bir yörüngeye taşınacak.
"Güneş bizim fark edemediğimiz bir hızla ısınıyor" diyen bilim adamları şunları söyledi:
"Bu ısınma 1.5 milyar yıl sonra fazlasıyla fark edilir olacak. Sıcaklık öyle artacak ki, dünyada fotosentez gerçekleştirilemez olacak. Yani tarım sona erecek. Bunu açlık izleyecek. Üstelik fotosentez olmayınca oksijen de tükenecek. Türümüzün yaşamını sürdürmek için harekete geçmesi gerekecek. İnsanlığın önünde iki seçenek olacak. Ya gelişmiş, konforlu dev uzay araçlarına atlayıp yeni dünyalar aramak ya da burada yaşamaları için gerekli koşulları sağlamak"
British Columbia Üniversitesi'nden Prof. Lorne Whitehead, insanlığın yeni dünyalar aramayacağına inandığını belirterek şu görüşleri dile getirdi:
"Sorun pratik bir yaklaşımla çözülebilecek. Dünya yerinden oynatılacak. Dünya güneşten biraz daha uzak bir yörüngede dönerse, daha önceden olduğu gibi bitkiler soluk alıp verir, insanlara ve diğer hayvanlara oksijen sağlanır, hiçbir canlı aç kalmaz, ancak bu gerçekleştirilirken de çevreye zarar verme olasılığı söz konusu olacak."
Dünyayı yerinden oynatmak için madde - antimadde roketlerinden yararlanılması düşünülüyor. Madde - antimadde roketleri, maddeyi yüzde 100 etkinlikle antimaddeye dönüştürecek. 350 gram madde antimaddeyle karşılaştığında açığa çıkardığı enerji, yaklaşık bir milyon metreküp petrolün vereceği enerjiye eşdeğer.
Dünyayı yerinden oynatmak için madde - antimadde roketleri aya yollanacak. Ay hızlandırılacak ve dünyayla aralarındaki kütlesel çekim nedeniyle ikisi birden güneşten uzaklaşmaya başlayacak. Birkaç milyon yıl sonra dünya kendini güneşten uzakta bulacak. İşte o zaman yörüngeye demir atma zamanı gelecek.

[Ana Sayfa] [Siyaset] [Ekonomi] [Dünya] [Magazin] [Sanat] [Yaşam]
[Entellektüel] [Spor] [Köşe Yazarları] [Dizi Yazı] [Eğitim]