23 kasım tool
milliyet logosu
aidsli.jpg

Şırınga mağdurlarının kanı temiz çıktı

Önceki akşam Ankara'daki alışverişleri sırasında şırıngayla AIDS'li kan saldırısına uğradıklarını belirten iki kişiden alınan kan örnekleri temiz çıktı

ANKARA - MİLLİYET

ANKARA'da iki kişiye AIDS'li iğne batırdığı iddia edilen biri kadın iki kişiden oluşan esrarengiz çete kentte büyük panik yarattı. Önceki akşam alışveriş yaptıkları Metro Grosmarket'te, kendilerine enjektör batırıldığını ileri süren M.G.'yle (11) Y.K.'dan (50) alınan kanlar, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ne gönderildi. Kan örnekleri negatif sonuç verdi.
Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Aytun Çıray, şunları söyledi:
"HIV virüsünün bulunup bulunmadığını tespit için uygulanan Eliza testi, virüs alındıktan üç ay sonra kişinin kanında virüs taşıyıp taşımadığına ilişkin kesin sonuç veriyor. Kanda HIV virüsü olup olmadığı PCR testiyle hemen saptanabiliyor. Bu nedenle kan örnekleri İstanbul'a gönderildi ve ilk sonuçlar negatif çıktı."
"Şırıngalı sapık" kurbanı küçük kızla Y.K.'nın vücutlarında iğne izine rastlanmamasına karşın her ikisinin de, "Bir ağrı duyduk" demeleri, olayın korkutmak amacıyla, ucunda iğne olmayan başka bir aletle yapılması olasılığını gündeme getirdi.
Mağdurların, 8 doktor tarafından ameliyathane ışığı altında ve mikro cerrahide kullanılan lupla kontrolden geçirildiğini belirten Ankara Numune Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Hasan Maraş, "Hiçbir ize rastlamadık. Erkeğin vücudunda tüyler olduğu için belki göremediğimizi varsaysanız bile çocukta mutlaka ize rastlardık. Zaten her iki mağdur da iğne batmasından değil, bir ağrı duygusundan söz ettiler" dedi.

EMNİYET: İDDİA ASILSIZ

Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne, "kendilerine AIDS virüsü taşıyan iğne batırıldığı". iddiasıyla, 17 Aralık ve 18 Aralık 1996'da iki kız çocuğunun başvuruda bulunduğu ve bu iddiaların asılsızlığının saptandığı bildirildi.
AIDS virüsü taşıyan bazı kişilerin, kalabalık yerlerde dolaşarak, başkalarına "kanlarını taşıyan iğne batırdığı" yolundaki iddialar, Ankara Emniyet Müdürlüğü'nü de harekete geçirdi. Ankara Emniyet Müdürü Ramazan Er, vatandaşların yoğun olduğu yerlerde sıkı önlem alınması için emniyet birimlerine talimat verdi. Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne, kendilerine iğne batırıldığı iddiasıyla, iki kız çocuğun başvuruda bulunduğunu kaydeden emniyet yetkilileri, bu kişilerin sağlık kuruluşlarına sevkedilerek HIV virüsü araştırması yaptırıldığını, sonuçların negatif çıktığını belirtti. Söz konusu kişilerin vücutlarında yapılan incelemelerde, iğne izine rastlanmadığını ifade eden emniyet yetkilileri, bu yöndeki iddiaların "panik yaratma amaçlı" dedikodulardan kaynaklandığını, özellikle bir televizyonda yayınlanan haberin etkili olduğunu belirtti.
Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne, kendisine AIDS virüsü taşıyan iğne batırıldığı iddiasıyla ilk başvuran, Mamak'ın Köstence semtindeki Sıdıka Hatun İlköğretim Okulu'nda öğrenci olan S.Y. oldu. 11 yaşındaki bu öğrenci, saat 07.30 sıralarında kendisine AIDS'li iğne batırıldığını iddia ederek, emniyete başvurdu. S.Y. polise verdiği ifadede, "Kara çarşaflı, gözleri öcü gibi kadınlar, bana AIDS'li iğne batırdı" dedi. Bunun üzerine, S.Y.'ye uygulanan eliza testi, negatif sonuç verdi.
İkinci iddia ise önceki gün akşam saatlerinde, anne ve babasıyla bir alışveriş merkezine giden M.G. (11) adlı kız çocuğu tarafından ortaya atıldı. M.G'nin kan örneğinin analizinde de negatif sonuç alınırken, her iki çocuğun kan örnekleri, erken teşhis olanağı sağlayan PCR testi için İstanbul'a gönderildi.
Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, iddiaların tehlikeli bir şakadan kaynaklanmış olabileceğine dikkat çekerek şunları söyledi:
"Bu tür söylentiler, çocuklar üzerinde psikolojik etki yaratıyor. Çocuk, vücudunda yanma hissedince, iğne batırıldığı hissine kapılıyor. Üç gün önce de bir subay, kızına iğne batırıldığı iddiasıyla polisi aradı. Bunun üzerine subayın evine gidildi. Kıza sorduk, `Bana değil arkadaşıma batırdılar' dedi. Bunun üzerine askeri lojmanda komşu olan kızın arkadaşını çağırttık. Kızın arkadaşı, `Hayır bana batırılmadı, ben de başkalarından duydum' şeklinde karşılık verdi."

[Ana Sayfa] [Siyaset] [Ekonomi] [Dünya] [Magazin] [Sanat] [Yaşam]
[Entellektüel] [Spor] [Köşe Yazarları] [Dizi Yazı] [Eğitim]