toolbar

milliyet logosu

YUP YUP YUPPİİİİ!..

Öğrenmeyle ilgili problemleriniz mi var? Oyun oynamayı her şeyden daha mı çok seviyorsunuz? Peki oynayarak eğlenmeye ne dersiniz? Öyleyse, "YUP"la tanışmanızın zamanı geldi demektir...


SİZE bir şey öğretirken, büyüklerinizin eleştirisinden ve öğütlerinden pek hoşlanmıyorsunuz değil mi? Bu konuda size hak veriyoruz. Büyüklerinizin size yalnızca yol gösterici olmaları gerek. Yöntemleri sunmaları, sizin gideceğiniz yolu göstermeleri en doğrusu. Sizler gideceğiniz yolda rotanızı çizebilecek kadar akıllı çocuklarsınız çünkü.
Kendi kendinizi denetlemek, siz çocuklara olumlu bir duygu verir. Öğrenme yolunu açar, kendinize güveninizi artırır. Size önereceğimiz "YUP" yöntemi, böyle bir sistemli tanışmanızı sağlıyor. Her şey öğrenme sistemini kavratmakla başlıyor. Sonra bu sisteme istediğiniz bilgiyi yükleyebiliyorsunuz.
Peki "YUP" sistemi ne? "Yap - Uygula - Pekiştir" olarak açımlanan bu sistem; okul öncesinden başlayarak fark etmeden öğrenme üzerine kurulmuş bir sistem. Çocukların şartlanmadan, bıkmadan ve eğlenerek, kalıcı öğrenmelerini sağlıyor.
Ükemizde, oyunla öğrenme sistemi "YUP"un yayınlarını siz çocuklara kazandıran Önel Yayıncılık da, eğitim ve öğretim alanında yeni bir anlayışın öncülüğünü yapıyor. "YUP" dizi kitapları 4 - 15 yaş grubu çocukları kapsıyor. Oyunlar hafıza gücünüzü, dikkatinizi yoğunlaştırma becerinizi, mantıklı düşünme ve yeteneklerinizi geliştirme sürecini pekiştiriyor. Ayrıca kitaplarda, okul öncesi çocuklara verilen tüm kavramlar; ilişki kurma ile ilgili konular işleniyor. "YUP" dizileri, kendi içinde zorluk derecesine göre hazırlanmış ve birbirini bütünleyen üç ayrı setten oluşuyor.
Bu sistemde, okula hazırlık için bilgi yığılması yapılmıyor. Aksine, gerekli olan kavramlar öğretiliyor. Bir dünya sistemi olan "YUP", Almanya'da uzun araştırmalar sonucu bulunmuş. Japonya'dan Fransa'ya, İsveç'ten Türkiye'ye kadar 50 ülkede kullanılan "YUP", tüm dünya çocuklarının öğrenme serüveninde önemli bir yer tutuyor. Bu sistemle bir an önce siz de tanışmak istersiniz değil mi!..

"YUP"un özellikleri

* Kolay anlaşılır bir oyun.
* Sürprizleriyle serüven duygusu ve heyecan veriyor.
* Yaratıcılığı destekler ve teşvik ediyor.
* Öğrenmeye hazır olma isteği sağlıyor.
* Rekabet baskısı olmadan öğretiyor.
* Kolaydan zora öğrenmeyi kolaylaştırıyor.
* Bireysel çalışmayı teşvik ediyor.
* Rekabete dönük olmayan başarıyı ve yarışmayı sağlıyor.
* Kendi kendini ve yapılan hataları denetlemeyi kolaylaştırıyor.


Oyunla öğrenmenin kazandırdıkları

Oyunla öğrenme sisteminde bilgiler çocuğa kodlanarak değil, oyunla öğretiliyor. Böylece öğrenme, sıkıcı bir görev olmaktan çıkarak, neşeli bir oyun haline dönüşüyor.

* Kavrama, algılama, sistemli düşünme yetilerini geliştiriyor.
* Dikkati belli bir nokta üzerinde yoğunlaştırmayı sağlıyor.
* Özgüven ve sorumluluk duygusunu güçlendiriyor.
* Kendi akılını kullanarak doğruyu ve yanlışı ayırt etmeyi kolaylaştırıyor.
* Bireysel çalışma gücünü artırıyor.
* Kendi başarınızı ölçmenizi kolaylaştırıyor.
* Korkuyu ve yarışma duygusunu yenmeyi aşılıyor.
* Eğlenerek öğrenmeyi sağlarken çalışma zevkini kazandırıyor.
* Heyecan duyabilme ve sabırlı olmayı öğretiyor.

[Ana Sayfa] [Siyaset] [Haber] [Ekonomi] [Dünya] [Sanat] [Yaşam]
[Entellektüel] [Spor] [Köşe Yazarları]