Yurtdışında gelecek kaygısı yok

ÜNİVERSİTE'ye girmeye hak kazanamayan öğrencilerin bir kısmı yurtiçinde çeşitli alternatiflere yönelirken, bir kısmı da paraya kıyıp gelecek kaygısı olmayan yurtdışında bir üniversiteyi tercih ediyor.
Yurtdışında okuyabilmek için öncelikle ÖSS'ye girmeniz gerekiyor. Daha önceki yıllarda 105 baraj puanıyla gidilirken, bu rakam 120 puana çıktı. ÖSS'den aldığınız 120 puan, sizin, yurtdışında lisans programlarına kaydolma hakkını elde etmenizi sağlıyor.
Yurtdışındaki üniversitelerin ücretleri 3 bin dolarla 40 bin dolar arasında değişiyor. Özellikle Amerika'yı tercih eden Türk öğrencileri buradaki pahalı üniversiteleri seçiyor. Oysa araştırma yapıldığında bazı ucuz üniversitelerin pahalılar kadar iyi eğitim verdiği görülüyor. Türk öğrencilerin yaklaşık yüzde 67'si Amerikan üniversitelerini tercih ederken, İngiltere için bu oran yüzde 25. Yurtdışına gitmek, ya kendi çabanızla ya da firmalar aracılığıyla gerçekleşiyor. Üniversitelerin tamamı yabancı dilin çok iyi derecede bilinmesini istiyor. Bilmeyenler için bazıları hazırlık proramı oluşturmuş.

AMERİKA
Amerika'da 3 binin üzerinde yüksek öğrenim kurumu var. Amerikan üniversitelerine giriş şartları içinde en önemlileri, öğrencinin bilgi düzeyi, bilgi ve yetenek sınavlarında aldığı sonuçlar, referans mektupları ve Amerika'da öğrenim ve geçim masraflarını karşılayabilecek düzeyde olmalarıdır. Öğrencilerin İngilizce düzeyi TOEFL testi ile ölçülmektedir. Lisans öğrenimi için başvuran öğrencilerden ayrıca SAT sınavına girmeleri istenmektedir. Amerika'da öğrenim ve geçim masrafı 15 bin dolarla, 40 bin dolar arasında değişiyor. Öğrencilere birinci yıldan sonra haftada 20 saati geçmemek kaydıyla çalışma olanağı sağlanıyor. Amerikan üniversitelerine normalde 1 yıl öncesinden başvuruluyor. (Temsilciler yoluyla daha çabuk gidebiliyorsunuz.) Her üniversite için başvuru ücreti 50 - 200 dolar arasında değişiyor. Üniversite sizi kabul ediyorsa size cevap gönderiyor. Ayrıntılı bilgi için Fulbright Eğitim Komisyonu: 0. 312. 427 13 60 - 0. 212. 244 11 05


İNGİLTERE
İngiltere'de lisans eğitimleri gelende 3 yıl. Tıp, diş hekimliği, mimarlık gibi programlar 5, 6 hatta 7 yıla kadar uzayabiliyor. İngiliz üniversitelerinin tümü (Buckingham Üniversitesi dışında) devlet üniversitesidir. Üniversitelerde 5 binden fazla lisans eğitimi programı bulunuyor.
İngiltere'deki üniversitelere UCAS adı verilen bir kurum aracılığıyla başvuru yapılıyor. Öğrenciler 6 tercihlerini buraya gönderiyor. Eğer üniversite o öğrenciyi kabul ediyorsa cevap geliyor. İngiliz Üniversiteleri'ne başvurular, 1 Eylül - 15 Aralık tarihlerinde yapılıyor. Ama son bir şansınızı daha var. O da Ağustos başvuruları. Bu dönemde kontenjanı açık olan üniversiteler, tekrar öğrenci kabul edebiliyor. Ayrıntılı bilgi için British Council: 0. 0. 212. 252 74 74 - 78

Yurtdışında burs olanağı

Yurtdışında lisans düzeyinde burs elde etmek pek kolay değil. Amerika, bu konusda oldukça cömert davranırken, İngiltere'de hemen hemen hiç yok denilebilir. Amerika'daki üniversiteler, lisedeki not başarıları, yarışmalarda elde edilen başarılar, testlerden (TOEFL, SAT...) yüzde 1'e giren öğrencilere tam veya kısmi burs veriyor.

Yurtdışında HIT başarısı

1993 yılında kurulan HIT, bugüne kadar 3 bin 200 öğrenciyi yurtdışındaki üniversitelerin lisans, lisansüstü, doktora, staj ve yabancı dil programlarına gönderdi. Amerika, İngiltere ve Avusturalya'yla çalışan HIT, okulları direk temsil ediyor. HIT, öğrenci alırken, hangi okuldan mezun olduğuna ve ailenin finans durumuna bakıyor. Firma öğrenciler adına önkayıt yapıyor. Toplam 40 üniversiteyle çalışan HIT, öğrenci şartlarının da iyi olması durumunda son bir ay içinde de öğrencileri üniversitelere kabul ettirebiliyor.

Kıbrıs Üniversiteleri
Kıbrıs Üniversitelerinin tamamında dersler İngilizce yapılıyor. Türk üniversitelerinin örgün öğretime girmek için getirilen 120 barajı, bu üniversiteler için geçerli değil. İkinci Basamak Sınavı ÖYS sonucunda Kıbrıs'taki üniversiteler kontenjanlarını dolduramazsa önkayıtla öğrenci alabilecekler. 105 baraj puanını aşan veya ikinci basamak sınavıyla belli bir nota sahip olan öğrenciler, bu dönemde 4 yıllık fakültelere başvurabilecekler.
Kıbrıs'ta toplam 6 üniversite bulunuyor. Hemen hepsinin başarılı öğrenciler için kısmi ya da tam burs olanağı bulunuyor. Ayrıca her üniversitenin kız ve erkek öğrenci yurtları da mevcut. Yurt ücretleri aylık ya da dönemlik halinde alınıyor.

ÜniversiteEğitimYurt
ÜcretiÜcreti
Doğu Akdeniz Üniversitesi3250 Dolar150-450 Dolar (Dönemlik)
Girne Amerikan Üniversitesi3200 Dolar--
Lefke Üniversitesi3240 Dolar60-140 Dolar (Aylık)
Uluslararası Amerikan3150 Dolar200 Dolar (Aylık)
Uluslararası Kıbrıs3300 Dolar120-150 Dolar (Aylık)
Yakındoğu Üniversitesi3300 Dolar650-950 Dolar (yıllık)


Koç'un yurtdışı başarısı

Türkiye'deki tüm okullar arasında yurtdışına en çok öğrenci gönderen Koç Lisesi'nin bu yıl 55 öğrencisi yurtdışındaki üniversitelerden kabul gördü
DAHA çok üniversiteyi kazanamayan gençlerin ilgi gösterdiği yurtdışındaki üniversitelere başarılı öğrenciler de rağbet ediyor. Geçtiğimiz yıllarda yurtdışına 30 - 40 civarında öğrenci gönderen Özel Koç Lisesi, bu yıl yaklaşık 55 öğrencisini gönderiyor. Daha çok Amerika'yı tercih eden öğrenciler arasında Harvard ve Yale üniversitelerinin burslu programlarına yerleşen öğrenciler de var.
Koç Lisesi'nden mezun olacak 129 öğrenciden 71'i yurtdışındaki üniversitelere başvuruda bulundu. Bu öğrencilerin yaklaşık 55'inin yurtdışına gideceğini bunlardan 15'inin burslu okuyacağını belirten Koç Lisesi'nin Yurtdışı Eğitimi Direktörü Larry Turns, öğrencilerin şimdiden orayantasyon eğitimine alındıklarını söylüyor. Gidecekleri ülkelerin kültürünü öğrenen gençler, daha önce gidenlerden de tecrübe kazanmaya çalışıyorlar. Bunun yanında birçok öğrencinin yaz kurslarına katıldığını belirten Turns, öğrencilerin gidecekleri ülkede yabancılık çekmeyeceklerini söylüyor.
Koç Lisesi'nin öğrencileri Amerika'nın 3 bin civarındaki en iyi 50 üniversitesini tercih ediyor. Çoğunluk ise ilk 10 içinde bulunanlara gidiyor. Başvuru yaptıkları üniversitelerin hemen hepsinden de kabul görebiliyorlar. Aldıkları uluslararası 'IB' diploması birçok üniversitede geçerli sayılıyor.
Yılda ortalama 100 bin öğrencinin başvuru yaptığı Harvard'a burslu yerleşmeyi başaran Turgut Cankorel, Uluslararası İlişkiler okuduktan sonra dünyada sadece 250 kişinin görev yaptığı Uluslararası Hukuk alanında master yapmayı planlıyor. Yale Üniversitesi'ne girmeyi başaran Zeynep Betil ise, Etik Politika - Ekonomi alanında öğrenim görecek.

[Ana Sayfa] [Siyaset] [Haber] [Ekonomi] [Dünya] [Sanat] [Yaşam]
[Entellektüel] [Spor] [Köşe Yazarları]