olay.jpg

Olay müdür sonunda gitti

Tanker faciasından sonra hakkında tahkikat açılan İtfaiye Müdürü görevden alındı

Arife AVCU - İSTANBUL


İSTANBUL Büyükşehir Belediye Başkanı Tayyip Erdoğan, İtfaiye Müdürü Muhittin Soğukoğlu'nu görevden aldı. Erdoğan'ın görevden alma isteğini gizlemeye çalışan belediye yetkilileri, Soğukoğlu'nun kendi isteğiyle ayrıldığını öne sürdü.
İstanbul İtfaiyesi'nin tecrübeli müdürü İTÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdurrahman Kılıç'ın istifasıyla boşalan İstanbul İtfaiye Müdürlüğü görevine getirilen Soğukoğlu, görevi süresince hep kamuoyunun gündeminde kaldı.
Yıldız Teknik Üniversitesi Akışkanlar Mekaniği Bölümü öğretim üyeliği görevini sürdüren Soğukoğlu'nun göreve başlamasının ardından 1985'te 50 milyonluk beyaz eşya kaçakçılığından yargılandığı, 40 gün hapis yattıktan sonra bilirkişi raporuyla beraat ettiği ortaya çıktı.
Her yangından sonraki çelişkili açıklamaları, itfaiyedeki uygulamalarıyla eleştirilen Soğukoğlu, ilk tepkiyi Levazım Sitesi'nde iki genç hostesin öldüğü yangından sonraki açıklamasıyla aldı. İtfaiyenin merdivenin yangının çıktığı kata uzanamaması nedeniyle iki genç kız dumandan boğularak ölürken, Soğukoğlu, itfaiyeyi "Kızlar sarhoştu, dumanı önceden farkedip haber veremediler" diye savundu.
Soğukoğlu, en büyük tepkiyi ise Tuzla'daki tanker faciasında gördü. Alevler içindeki tankere naylon elbiseleriyle çıkan iki itfaiye eri hayatını kaybederken, Soğukoğlu, yangını uzaktan yanmaz elbiseleri içinde seyretti, itfaiyecilerin ölümünü ise "Piyango kime çıkarsa. Ölüm kaderin tecellisidir" diye değerlendirdi.
Erdoğan, tanker yangınıyla ilgili yoğun eleştiriler üzerine, Soğukoğlu hakkında "Kurum içi idari soruşturma" başlattı, ancak görevden almayarak uyarmakla yetindi. Yangını soruşturan Pendik Cumhuriyet Savcılığı, gazetelere "yanmaz giysiler depodaydı" diye beyanat veren Soğukoğlu hakkında "tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu adam öldürmekten" idari tahkikat açılmasını istedi.
Yıllık izne çıktığı öğrenilen Soğukoğlu'nun yerine Müdür Yardımcısı Nurettin Demirci vekaleten atandı.
Erdoğan, Soğukoğlu'nun görevden alınmasıyla ilgili sorusuna şu yanıtı verdi:
"Muhittin Bey, bir öğretim üyesidir. Üniversiteye dönebilir. Ben tekrar yanıma alabilirim. Bunlar olabilecek şeyler. Ama şu anda öyle bir şey söz konusu değil. Görevden alındığını sizden duyuyorum. İmza attığım bir şey yok."

[Ana Sayfa] [Siyaset] [Haber] [Ekonomi] [Dünya] [Sanat] [Yaşam]
[Entellektüel] [Spor] [Köşe Yazarları]