Tarihi müjde Kelliğe son

Amerikalı bilimadamlarının geliştirdiği tansiyon düşürücü ilaç, aşırı kıllanma yaratınca kelliğe çare oldu.

Hayri DİZERKONCA - FRANKFURT

İNSANIN evrimiyle birlikte giderek azalan saç bugün dış görünüşün vazgeçilmez unsuru. Her biri milimetrenin onda biri inceliğindeki saç telleri birçok insan için tüm organlardan daha değerli sayılıyor. İnsanın saçı döküldüğü için intihara bile yönelmesi, bilim adamlarını bu konuda sürekli araştırma yapmaya yönlendiriyor.
Kellikle ilgili son başarılı gelişme başka bir konuda araştırma yapan bilim adamlarından geldi. Ünlü Amerikan ilaç firması Upjohn tarafından geliştirilen Lonitan adlı tansiyon düşürücü ilacı kullanan deneklerde inanılmaz bir yan etki ortaya çıktı. Deneklerin çoğunda birkaç hafta sonra aşırı kıllanma meydana geldi. İlk kez kullanılan minoksidil maddesi içeren ilacın yol açtığı belirlenen aşırı kıllanmanın duyulması bütün saç labarotuvarlarını harekete geçirdi.
Bilim adamları bu ilaçla kelliğin tarihe karışacağını söylerken, mucize ilacın piyasaya çıkmasının an meselesi olduğunu belirtiliyor.
Pahalı olduğu kadar çoğu kez ameliyat da gerektiren saç ekimi gibi işlemleri ortadan kaldıracak ilaç bulunduğunda, bir Türk atasözü de geçerliliğini kaybedecek. Çünkü artık kelin merhemi olacak ve başına sürecek.